Czy warto uczęszczać do szkoły rodzenia

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Pierwsze szkoły rodzenia pojawiły się w Europie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Główną ideą przyświecającą powstaniu takich szkół było zapoznanie kobiety w ciąży z jej fizjologicznym stanem i przebiegiem porodu a przez to pozbawienie lęku i mniejszy ból podczas porodu.

Obecnie w programach szkół rodzenia oprócz tematów dotyczących samego porodu poruszanych jest wiele innych kwestii. Najczęściej odbywają się one w formie cotygodniowych spotkań. Istnieją także szkoły weekendowe lub kursy internetowe.

Na każdym spotkaniu omawiane są interesujące tematy począwszy od rozwoju prenatalnego, porodu, połogu, kończąc na pielęgnacji noworodka.

Uczestnictwo w takich zajęciach przede wszystkim podnosi komfort psychiczny. Kobieta, a także partner czują się pewniej i wiedzą czego mogą się spodziewać podczas porodu i po jego zakończeniu.

Z badań wynika, że kobiety, które uczestniczyły w zajęciach szkoły rodzenia lepiej radzą sobie na sali porodowej. Są bardziej świadome, a wówczas czas porodu ulega skróceniu. Rzadziej również konieczne jest zastosowanie cięcia cesarskiego i znieczulenia zewnątrzoponowego. Po porodzie szybciej dochodzi się do siebie. Zajęcia takie przygotowują również do macierzyństwa i opieki nad noworodkiem.

 

Uczestnicząc w szkole rodzenia zadbasz także o swoją kondycję. Programy większości z nich bowiem zawierają ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające. Gdy wybierzesz szkołę rodzenia przyszpitalną możesz na ogół poznać pracujący tam personel, a także zwiedzić oddział położniczy. Warto więc skorzystać z oferty wybranej szkoły rodzenia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28981 )
Array ( [docId] => 28981 )