Czym jest rzucawka i jakie są jej objawy

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 15-06-2012 r.

Rzucawka u kobiet w ciąży jest zespołem objawów przedrzucawkowych wywołanym zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. Stan przedrzucawkowy jest groźny zarówno dla przyszłej matki jak i dziecka i może być bezpośrednim zagrożeniem życia. Czym się zatem objawia?

Rzucawkę charakteryzują napady drgawek toniczno-klonicznych z częstą utratą przytomności czasami prowadzącą nawet do śpiączki. Kobieta w początkowym okresie może skarżyć się na silne bóle głowy, nudności, wymioty, pogorszenie widzenia, lęk, niepokój, bóle - zwłaszcza w okolicy nadbrzusza, dodatkowo gwałtownie wzrasta ciśnienie tętnicze krwi.

Napad rzucawki można podzielić na cztery etapy:

Pierwszy etap tzw. wstępnych objawów trwa do kilkadziesiąt sekund. Charakterystyczne są w tym okresie następujące objawy: oczopląs, drgania powiek, utrata przytomności, drgania mięśni twarzy.

Drugi etap trwa od 10-60 sekund i objawia się silnymi skurczami wszystkich mięśni szkieletowych oraz przepony. Dodatkowo może dojść do zatrzymania oddechu co w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia zagrażającego życiu.

Trzeci etap trwa niecałe 2 minuty; charakterystyczne są dla niego skurcze kloniczne mięśni twarzy i szyi, skurcze kończyn górnych i dolnych oraz tułowia. Specyficzna dla tego okresu jest wydzielina pienista z ust.

 

Czwarty etap jest najgroźniejszy, ponieważ trwa od kilku sekund, a przeradza się w stan śpiączki. W tym stadium nie wykluczone są kolejne napady rzucawki.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28974 )
Array ( [docId] => 28974 )