Jak interpretować sny w ciąży

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Balcewicz Justyna
Data: 27-06-2012 r.

Sny są jak lustro umysłu. Pokazują nasze najskrytsze radości, obawy i niepokoje. W ciąży możesz śnić więcej niż zwykle. Warto więc wiedzieć, co oznaczają twoje sny, jak je interpretować i czy powinnaś się ich obawiać.

W czasie ciąży może ci się wydawać, że śnisz więcej niż przedtem. Bez obaw, naukowcy potwierdzają, że każdy człowiek co noc ma kilka snów, tylko z reguły ich nie zapamiętuje. W ciąży twój sen jest mniej spokojny. Zakłóca go rosnący brzuszek, zmienne nastroje, potrzeba wstawania do toalety i inne ciążowe dolegliwości. Jednocześnie burza hormonów sprzyja powstawaniu wyraźnych i niekiedy bardzo dziwnych marzeń sennych. W każdym trymestrze sny są trochę inne i mogą co innego oznaczać.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze kobiety zwykle śnią o swoim dzieciństwie. O czasie, kiedy ktoś się nimi opiekował i był dla nich podporą. Wynika to z niepewności i lęku jaki często przeżywa przyszła mama. Inne częste sny związane są ze strachem, że mama nie poradzi sobie z porodem i niemowlakiem. Kobiety śnią o porodzie, w którym dziecko pojawia się nie wiadomo skąd, lub zwyczajnie wyskakuje z brzucha mamy. W tych snach dziecko jest z reguły duże, może być nawet dorosłym o zmniejszonych proporcjach. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszym trymestrze ciąża wciąż jest dla kobiety czymś bardzo abstrakcyjnym, czego nie umie sobie wyobrazić.

 

Drugi trymestr

W tym czasie w snach kobiet często pojawia się woda i morskie zwierzęta. Mama może śnić, że jest delfinem i płynie ze swoim nowonarodzonym dzieckiem u boku. Dziecko w snach często jest wyobrażane jako zwierzątko. To, czy jest słodkie i milutkie czy odrażające i przerażające może świadczyć o podejściu mamy do niemowlęcia, które rozwija się w jej brzuchu. W drugim trymestrze zwykle pojawiają się obawy o to, czy będę dobrą mamą. Będą to te sny, w których kobieta zapomniała o swoim dziecku, albo nie może go odnaleźć.

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze sny przyszłej mamy mogą być bardzo dramatyczne. Często pojawia się w nich siła natury: huragany, burze, trzęsienia ziemi. To niezawodny znak, że kobieta psychicznie przygotowuje się do porodu. W snach często możesz sobie wyobrażać jak będzie wyglądało twoje dziecko, jego twarz, płeć, imię, to że trzymasz je w ramionach. Jeżeli kobieta boi się porodu, bardzo prawdopodobne, że jej sny będą dotyczyły sali porodowej i trudności związanych z przyjściem dziecka na świat.

Pamiętaj o tym, że sny nie są przepowiednią, ani zapowiedzią czegoś złego, co na pewno się wydarzy. Prawdziwe prorocze sny zdarzają się bardzo rzadko. Większość jest po prostu odzwierciedleniem naszych obaw i lęków. Wykorzystaj to i spróbuj się zmierzyć z tym, co cię podświadomie trapi.

Balcewicz Justyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28982 )
Array ( [docId] => 28982 )