Jak pomóc w przypadku depresji poporodowej

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Prawie każda kobieta po porodzie doświadczyła swego rodzaju przygnębienia, obniżenia nastroju. To naturalne. Za tak zwany baby bluse odpowiedzialne są gwałtowne zmiany hormonalne. Nie należy tego mylić z depresją poporodową. Ona dotyczy około 15% kobiet. Pojawia się zaraz po porodzie lub częściej miesiąc, dwa później. Trwa od kilka tygodni do roku a czasem jeszcze dłużej.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa częściej dosięga kobiet, które już wcześniej miały takie problemy, posiadających ciężki zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także tych, które źle przechodziły ciążę i urodziły chore dziecko.

Do znamiennych objawów depresji poporodowej należą rozdrażnienie, skłonność do płaczu, zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, senność), brak apetytu, bezsilność, a także brak chęci dbania o siebie i nowo narodzone dziecko.

Pomoc w przypadku depresji poporodowej

Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że wbrew wcześniejszym wyobrażeniom, nie ma rodziców idealnych ani idealnych dzieci. Zamiast słuchać rad spływających z każdej strony zaufaj sobie. Nie bądź sama, dziel się swoimi emocjami z mężem, partnerem, mamą czy przyjaciółką. Jeżeli potrzebujesz się wypłakać zrób to. Nie wstydź się prosić o pomoc.

Pamiętaj o małych przyjemnościach - może to być słuchanie ulubionej płyty, kąpiel w wannie, a może jakiś smakołyk.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej, dzięki niej rośnie poziom hormonów szczęścia. Wyjdź z dzieckiem na spacer - to dobrze zrobi zarówno Tobie jak i dziecku.

Jeżeli jednak korzystając z powyższych wskazówek nie zauważyłaś poprawy, konieczna będzie wizyta lekarska. Ważne jest badanie poziomu hormonów tarczycy. Zdarza się, że to one odpowiedzialne są za Twój zły nastój.

Jeżeli ta przyczyna zostanie wykluczona, udaj się do psychiatry. Lekarz może zastosować u Ciebie psychoterapię lub przepisać Ci łagodne środki przeciwdepresyjne. Ważne jest, aby przyznać się przed sobą do choroby i poddać się leczeniu. W innym przypadku może to grozić poważnymi konsekwencjami zarówno zdrowotnymi jak i emocjonalnymi.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28962 )
Array ( [docId] => 28962 )