Jak przygotować się do zajścia w ciążę

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Ze statystyk wynika, że coraz więcej par planuje poczęcie. Jeśli i Ty świadomie postanowiłaś założyć bądź powiększyć rodzinę, przeczytaj o co warto zadbać przed zajściem w ciążę. Owe wskazówki pomogą przygotować Ci się do tego cudownego czasu, jednocześnie dbając by ciąża przebiegała prawidłowo a dziecko urodziło się zdrowe.

W pierwszej kolejności udaj się do swojego ginekologa i internisty. Powiedz o planowanym zajściu w ciążę. Lekarz ustali Twój ogólny stan zdrowia. Zaleci badanie moczu, morfologię i poziom cukru, zbada ciśnienie krwi. Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, porozmawiaj z lekarzem o stosowanych lekach. Powie Ci, które leki są niedozwolone, a z których nie możesz rezygnować.

Poproś o skierowanie na badania oznaczające poziom hormonów tarczycy. Źle funkcjonująca tarczyca ma negatywny wpływ na płód. W razie potrzeby wystarczy dodatkowa suplementacja jodu i hormonów tarczycy.

Stań na wagę i oblicz swoje BMI. Jeżeli wynik jest powyżej 25, warto wprowadzić zdrowy styl życia. Prawidłowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna powinna Ci w tym pomóc.

Przed zajściem w ciążę zaplanuj również wizytę u dentysty. Hormony ciążowe mogą powodować nasilające się problemy z dziąsłami i ogólnym stanem uzębienia.

Pamiętaj, że jeżeli potrzebne jest wykonanie RTG, nie zwlekaj, w ciąży to badanie jest przeciwwskazane.

Kolejną rzeczą jest przyjrzenie się historii rodzinnej. Jeżeli w najbliższej rodzinie występowały przypadki chorób dziedzicznych lub wad wrodzonych, może konieczna stać się wizyta w poradni genetycznej i dokładniejsze badania prenatalne.

Ważne również jest sprawdzenie aktualności szczepień ochronnych.

To również czas na zmianę negatywnych przyzwyczajeń. Koniecznie rzuć palenie, ponieważ nikotyna źle wpływa na rozwój dziecka. Dokładnie zbadanym zjawiskiem u palaczek jest tak zwana hipotrofia płodu.

Ostatnia rzecz to odstawienie antykoncepcji hormonalnej na co najmniej trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28966 )
Array ( [docId] => 28966 )