Jak radzić sobie z bólami kręgosłupa w czasie ciąży

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Ból kręgosłupa w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Z przeprowadzonych badań wynika, że może ona dotyczyć nawet osiemdziesięciu procent ciężarnych. U niektórych kobiet pojawia się już około dwunastego tygodnia ciąży, z reguły jednak rozpoczyna się między piątym a siódmym miesiącem ciąży i towarzyszy aż do rozwiązania.

Przyczyną pojawiającego się bólu są między innymi hormony. To one sprawiają, że rozluźniają się więzadła. Z tego powodu dochodzi do większej ruchomości w stawach krzyżowo-biodrowych. Inną przyczyną jest dodatkowe obciążenie i zmiana usytuowania środka ciężkości. Ten ostatni przemieszcza się pod wpływem rosnącego brzucha i powiększającej się macicy.

W celu zmniejszenia dolegliwości zastosuj kilka prostych rozwiązań. Zwróć uwagę na jakość swojego wypoczynku. Rosnący brzuch sprawia coraz większe problemy w znalezieniu odpowiedniej pozycji. Śpij na boku ze zgiętymi nogami, to optymalna pozycja przynosząca ulgę Twojemu kręgosłupowi. Po przebudzeniu daj sobie chwilę, przeciągnij się, rozprostuj a dopiero później rusz do obowiązków.

Chociaż na pewno nie jest Ci lekko nie ograniczaj aktywności fizycznej. Dużo spaceruj, codziennie wykonuj kilka prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa i brzucha. Nie dźwigaj ciężarów, w tym okresie jest to szczególnie przeciwwskazane ze względu na zdrowie Twoje i dziecka. Noś wygodne obuwie. Zarówno te na wysokim obcasie jak i całkiem płaskie powodują ból pleców. Jeżeli pracujesz i masz siedzącą pracę, rób przerwy.

Dbaj o swoją dietę. Każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla Twojego kręgosłupa. Kiedy dolegliwości dają się we znaki, z powodzeniem możesz skorzystać z wizyty u masażysty lub wybrać się na basen.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28973 )
Array ( [docId] => 28973 )