Jak wyznaczyć dni płodne

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Cykl miesiączkowy u zdrowej, dojrzałej płciowo kobiety trwa średnio dwadzieścia osiem dni. W tym czasie w ciele kobiety dochodzi do szeregu zmian hormonalnych. Liczenie dni cyklu zaczynamy od dnia pojawienia się menstruacji. Natomiast do zapłodnienia może dojść podczas owulacji.

Cykl podzielony jest na cztery następujące po sobie fazy. Pierwsza faza to menstruacja czyli krwawienie, od niej rozpoczynamy liczenie dni cyklu. Następnie faza, folikularna podczas której dojrzewa tak zwany pęcherzyk Graffa. Gdy dojrzeje, pęka i uwalnia komórką jajową. Ta część cyklu nazywana jest owulacją. Ostatnia faza, lutealna, w której pęcherzyk Graffa przekształca się z ciałko żółte. Gdy komórka nie zostaje zapłodniona, stopniowo zanika i dochodzi do złuszczenia niepotrzebnej błony śluzowej.

Do zapłodnienia może dojść podczas owulacji. W książkowym cyklu, trwającym 28 dni, dzień owulacji występuje w 14 dniu cyklu. W przypadku dłuższych lub krótszych cykli zasadą jest, że jajeczkowanie występuje na dwa tygodnie przed końcem cyklu. Na przykład gdy długość cyklu wynosi 25 dni ,to owulacji możemy spodziewamy się około 11 dnia. Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny.

Nie oznacza to jednak, że do zapłodnienia może dojść tylko w tym czasie. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść również trzy dni przed owulacją i dzień po niej, ponieważ plemniki w sprzyjających warunkach żyją około 72 godzin.

Przy najbardziej prawdopodobnym wyznaczeniu czasu jajeczkowania pomoże nam wnikliwa obserwacja. U około 40% z nas występuje ból owulacyjny. Gdy nasz organizm nie daje jednoznacznych sygnałów, możemy dodatkowo obserwować zmiany śluzu i temperaturę ciała. Obserwacje tych objawów stosuje się w naturalnych metodach planowania poczęcia. W okresie około owulacyjnym śluz staje się przejrzysty, rozciągliwy, obrazowo porównywany do białka jaja kurzego.

 

W ocenie dni płodnych może pomóc obserwacja temperatury ciała. W tym celu należy codziennie o stałej porze, zaraz po przebudzeniu zmierzyć temperaturę w pochwie, odbycie lub pod językiem. Podczas owulacji temperatura podnosi się z reguły o około pół stopnia Celsjusza.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28964 )
Array ( [docId] => 28964 )