Jakie są objawy zbliżającego się porodu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Jeżeli jesteś w trzecim trymestrze ciąży, na pewno nie możesz doczekać się na moment, w którym na świecie pojawi się Twoje dziecko. Nie bez przyczyny mówi się że, ostatni dziewiąty miesiąc trwa najdłużej. Jak rozpoznać kiedy nadchodzi ta cudowna chwila?

Przed zbliżającym się porodem możesz zauważyć obniżenie brzucha, które spowodowane jest niższym ułożeniem płodu i macicy. Ten objaw może ujawnić się nawet na cztery tygodnie przed porodem. Oprócz tego, kobieta odczuwa narastający ucisk w miednicy. Mogą pojawić się bóle przypominające bóle miesiączkowe.

Część kobiet przed porodem pod wpływem hormonów doświadcza nagłego przypływu energii. Najczęściej objawia się to niekontrolowaną chęcią mycia okien czy szorowania podług. Zmianie ulega również konsystencja śluzu pochwowego. Staje się on gęstszy i jest go więcej, można zauważyć również jego różowawe zabarwienie. Ten objaw często prognozuje poród, który wystąpi nie później niż za dwadzieścia cztery godziny.

U niektórych pań przed porodem dochodzi do wydalenia tak zwanego czopu śluzowego. Dzieje się tak na skutek skracania i rozwierania się szyjki macicy. Dotychczasowe skurcze przepowiadające zmieniają swoje natężenie. Są silniejsze, częstsze i mogą być już bolesne.

Wszystkie powyższe objawy mogą pojawić się na kilka tygodni, dni, lub godzin przed porodem. Pewnymi symptomami bliskiego porodu są regularne, narastające skurcze macicy. Pojawiający się narastający ból, podobny do tego menstruacyjnego. U niektórych pań dominującym objawem jest ból krzyża. U 15% pań wody płodowe wydalane są przed porodem. U zdecydowanej większości odbywa się to podczas porodu samoistnie lub z pomocą lekarza. Odchodzące wody płodowe bez pojawienia się skurczów macicy to sygnał, że należy udać się do szpitala.

 

Pierwiastki (kobiety rodzące po raz pierwszy) obawiają się, że mogą przegapić objawy nadchodzącego porodu, jednak nie ma takiej możliwości. Tak zwane porody uliczne zdarzają się niezwykle rzadko i z reguły nie dotyczą rozwiązania pierwszej ciąży.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28976 )
Array ( [docId] => 28976 )