Kogo dotyczy konflikt serologiczny

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Konflikt serologiczny inaczej zwany konfliktem krwi dotyczy kobiet w ciąży, które posiadają grupę krwi RH minus, ich partner posiada grupę z czynnikiem RH, a dziecko pochodzące z tego związku odziedziczyło grupę krwi po ojcu (RH+).

Konflikt serologiczny

Na początku kilka słów o grupach krwi. Generalnie grupy krwi dzieli się ze względu na obecność antygenów A, B i AB. Jeżeli nie stwierdza się antygenów to mamy grupę zero. Dodatkowo w krwi 85% z nas występuje czynnik RH. Wówczas określamy takie osoby RH plus a pozostałych RH minus.

Konflikt serologiczny inaczej zwany konfliktem krwi dotyczy kobiet w ciąży, które posiadają grupę krwi RH minus, ich partner posiada grupę z czynnikiem RH, a dziecko pochodzące z tego związku odziedziczyło grupę krwi po ojcu (RH+). Problem polega na tym, że matka, która nie posiada czynnika Rh może uczulić się na niego, ponieważ organizm traktuje go jako coś obcego i zaczyna produkować przeciwciała. Warunkiem jest przedostanie się niewielkiej ilości krwi pomiędzy organizmami dziecka i matki.

Warto zaznaczyć, że problem ten z reguły nie występuje podczas pierwszej ciąży.

Leczenie

Do niedawna konflikt taki był dużym zagrożeniem dla życia matki i płodu. Na szczęście dzięki współczesnej medycynie problem poważnych konsekwencji został zminimalizowany. Obecnie jeżeli matka ma grupę krwi RH minus, podaje się jej tak zwaną immunoglobulinę anty-D. Standardowo jest ona podawana w przeciągu trzech dni od porodu, ponieważ zwykle podczas porodu dochodzi do zmieszania krwi matki i płodu. Inne sytuacje, w których konieczne jest podanie immunoglobuliny to uraz podczas ciąży, zabieg podczas, którego pobrany zostaje płyn owodniowy lub poronienie.

W razie wystąpienia konfliktu można już w czasie ciąży zastosować leczenie. Polega ono na transfuzji krwi bezpośrednio przez pępowinę. U dziecka po urodzeniu występują dwa główne problemy, mianowicie niedokrwistość oraz nasilona żółtaczka. W rzadkich przypadkach konieczne staje się przetoczenie krwi u dziecka. Walka z żółtaczką polega na naświetlaniu promieniowaniem ultrafioletowym.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28963 )
Array ( [docId] => 28963 )