Łożysko przodujące

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Mianem łożyska przodującego określa się sytuację, w której łożysko w pewnej jego części lub całkowicie zakrywa ujście wewnętrzne macicy. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży łożysko znajduje się na ścianie tylnej macicy. Jest to ważne, gdyż dzięki prawidłowo funkcjonującemu łożysku dziecko otrzymuje cenne składniki odżywcze i może prawidłowo się rozwijać.

W początkowym etapie ciąży nisko usytuowane łożysko jest dość często spotykane, jednak wraz z rozwojem ciąży przesuwa się ono ku górze. Nie dzieje się tak u średnio jednej na dwieście kobiet rodzących. Łożysko przodujące występuje częściej u kobiet po trzydziestym roku życia, a także w ciąży wielopłodowej i u kobiet po cesarskim cięciu. Występowaniu tej patologii sprzyja także palenie papierosów.

Stan niewłaściwego usytuowanie łożyska rozpoznaje się zazwyczaj przy okazji standardowego badania ultrasonograficznego w drugim trymestrze ciąży. Co ważne łożysko przodujące w większości przypadków koryguje się samoistnie przed zbliżającym się porodem. Z tego powodu nie stosuje się leczenia przed trzecim trymestrem ciąży.

Głównym i najczęściej jedynym objawem jest jasnoczerwone krwawienie z dróg rodnych. Może zdarzyć się i tak, że nie ma żadnych symptomów. Wówczas nie ma powodów, by ograniczać swoją naturalną aktywność. W innym przypadku zaleca się częstsze wizyty u ginekologa, leżenie oraz zakaz współżycia.

Należy zwrócić uwagę, że u kobiet z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska częściej dochodzi do porodów przedwczesnych. Jeżeli nie można już zapobiec zbyt wcześnie rozpoczynającej się akcji porodowej, lekarz może zalecić podanie kortykosteroidów w celu przyspieszenia dojrzewania płuc dziecka.

 

Co ważne, porody w przypadku łożyska przodującego kończą się cesarskim cięciem, bo zasłaniające łożysko uniemożliwia poród drogami natury. Z reguły nie czeka się na samoistne rozpoczęcie się akcji i stosuje się planowane cięcie cesarskie.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28972 )
Array ( [docId] => 28972 )