Poród w domu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 06-08-2012 r.

Poród w domu niegdyś był bardzo popularny. Później stał się raczej niedostępny, obecnie ponownie staje się ciekawą alternatywą do porodu w szpitalu. Czy jest on jednak skierowany do wszystkich?

Jedno jest pewne ma on zarówno wiele zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy mówią o niebezpieczeństwie oraz niepotrzebnym ryzyku zdrowia i życia matki i dziecka. Zwolennicy z kolei twierdzą, że największe bezpieczeństwo i komfort rodzące będą miały w zaciszu domowym.

Kobieta decydująca się na poród domowy powinna być zdecydowana i świadoma swojej decyzji. to samo dotyczy również osób, które będą jej towarzyszyć w czasie porodu.

Samo przekonanie rodzącej nie wystarczy. Poród w domu obwarowany jest wieloma czynnikami. Po pierwsze kobieta ciężarna powinna być zdrowa. Stan zdrowia i przebieg ciąży oceniany jest przez położną. Często o pomoc proszony jest lekarz, który wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do porodu w domu. Potrzebny jest także komplet standardowych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży.

Wiele osób zastanawia się czy rodzenie w domu jest legalne. Otóż - zgodnie z obowiązującym prawem - kobieta ciężarna ma prawo rodzić w miejscu przez siebie wybranym, także domu.

W przypadku porodu w domu, wszelkie zaświadczenia i formularze wypełnia położna. Ponieważ porody w domu nie stanowią dużej liczby, same procedury z nimi związane nie są jeszcze dopracowane. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać o sprawach szczepień, wizyty lekarza neonatologa. Rodząc w szpitalu nie musimy się o to martwić.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28984 )
Array ( [docId] => 28984 )