Czy badania przesiewowe u kobiet są konieczne

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Badania przesiewowe zwane inaczej badaniami skriningowymi dotyczą osób, u których nie występują objawy choroby, potencjalnie zdrowych. Jednak ze względu na swój wiek, płeć czy historię rodzinną są one narażone na występowanie danych jednostek chorobowych. Badania te wykonuje się w całej populacji, przykładem takiego badania może być badanie słuchu u noworodków, lub tylko u osób szczególnie narażonych.

Mammografia

Kobiety szczególnie narażone są na raka piersi i raka szyjki macicy. Rak piersi obecnie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat. Mammografię można wykonać raz na dwadzieścia cztery miesiące.

Cytologia

Drugim co do częstotliwości występowania nowotworem, jest rak szyjki macicy. Program, którego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych, adresowany jest do kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat, które nie wykonywały cytologii przez ostatnie lata. Kobiety z dodatkowymi czynnikami ryzyka takimi jak zakażenie HPV lub wirusem HIV mają prawo do badania co roku. Co ważne kobiety młodsze i starsze mają prawo skorzystać z cytologii w ramach porady udzielanej przez lekarza specjalistę.

 

Pamiętaj, badania przesiewowe mogą uratować Ci życie. Jeżeli kwalifikujesz się do programów profilaktycznych, nie wahaj się i jeszcze dzisiaj umów się na wizytę. Zadbaj również, aby kobiety z Twojego otoczenia regularnie się badały.

Badania skriningowe w określonych grupach pacjentów są refundowane.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29117 )
Array ( [docId] => 29117 )