Czym jest badanie elektrofizjologiczne

Kategoria: Badania
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 03-09-2012 r.

Badanie elektrofizjologiczne polega na wprowadzeniu do serca cewników dzięki którym można ocenić stan serca oraz dokładnie zbadać zaburzenia rytmu serca. Po przeprowadzeniu badania lekarz może podjąć decyzję czy danemu pacjentowi będzie konieczne wszczepienie rozrusznika serca, defibrylatora czy może wskazane jest tylko leczenie za pomocą lekarstw.

Jak wygląda badanie elektrofizjologiczne

Badanie jest badaniem inwazyjnym. Chory pozostaje na kilka dni w szpitalu. Polega ono na wprowadzeniu do serca cewników poprzez żyły udowe lub nieco rzadziej żyłę podobojczykową. Poprzez cewniki zwane również elektrodami dochodzi do stymulacji elektrycznej serca. Każdy pacjent jest podpięty do komputera poprzez który wysyłane są indywidualnie dobrane pobudzenia elektryczne. Badanie to pozwala na wyzwolenie nieprawidłowych częstoskurczy serca.

Dokładna ocena wyników zezwoli oszacować pracę pod względem elektrycznego mechanizmu serca, a także oszacować umiejscowienie występowania tzw. częstoskurczów serca.

Podczas badania pacjent jest przytomny i w stałym kontakcie z lekarzami. Czas badania trwa od 1 do 3 godzin, jednak różni się u poszczególnych pacjentów.

Zakwalifikowanie na badanie elektrofizjologiczne leży w gestii lekarza kardiologa. To on decyduje czy u danego pacjent z zaburzeniem serca jest wskazane podjęcie takiego badania. Kwalifikacja odbywa się na zasadzie zebranego wywiadu, ogólnego stanu zdrowia oraz wyników badań nieinwazyjnych tj. EKG, echo serca, Holter czy testy wysiłkowe.

Jak przygotować się do badania elektrofizjologicznego

Pacjent oczekujący na badanie powinien być na czczo lub zaprzestać spożywania posiłków i picia na 6 godzin przed rozpoczęciem badania. Zażywanie leków jest indywidualnie zalecane i wcześniej ustalone z lekarzem prowadzącym.

Wskazane jest ogolenie obu pachwin na dzień przed badaniem.

 
Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29131 )
Array ( [docId] => 29131 )