Czym jest RPE

Kategoria: Badania
Autor: Stwora Sylwia
Data: 05-06-2012 r.

Zwykle chcąc określić intensywność podejmowanej aktywności fizycznej kierujemy się intuicją poprzez ocenę ilości wylanego potu lub mierząc tętno. Jednak fakt solidnego spocenia się nie zawsze oznacza, że Twój trening był bardzo intensywny. Aby uzyskać wymierne wyniki powinieneś zastosować RPE.

RPE to skrót od Rate of Perceived Exertion, czyli poziomu intensywności wysiłku. To metoda polegająca na ocenie możliwości rozmowy podczas wykonywania aktywności fizycznej. Obliczanie RPE jest niezwykle proste. Bezpośrednio po wysiłku wypowiadasz kilka słów i konfrontujesz styl mowy z dziesięciostopniową skalą odczuwalności zakończonych ćwiczeń.

Jeśli nie masz najmniejszych problemów z rozmową, Twoje RPE kształtuje się na poziomie 1 i 2, czyli intensywność zajęć była bardzo niska.

Lekki trening o niewielkim wysiłku miałeś wówczas, gdy mówisz z lekkim wysiłkiem, trochę niewyraźnie. Skala RPE sięga poziomu 3 i 4.

Wypowiadanie słów sprawia Ci wyraźne problemy. Poziom wysiłku był średni – RPE = 5.

Mówienie wiąże się ze sporym wysiłkiem? Osiągnąłeś średnio wysoką intensywność treningu RPE = 6 i 7.

Przeprowadzenie rozmowy wymagałoby od Ciebie ogromnego wysiłku? Poziom RPE jest bardzo wysoki i wynosi 8.

Gdy nie możesz wydobyć z siebie słowa poziom Twojego wysiłku był ekstremalny, a RPE sięgnęło stopień 9 i 10.

 

Osoby rozpoczynające przygodę ze sportem lub wznawiające trening po przerwie spowodowanej np. kontuzją powinny osiągać maksymalnie czwarty stopień intensywności ćwiczeń.

Z kolei jeśli utrzymanie regularnej aktywności fizycznej każdorazowo nieprzekraczającej piątego stopnia RPE jest najefektywniejsze, gdy chcesz spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ umiarkowanie forsowany organizm jest w stanie dłużej wykonywać dane ćwiczenia i powtarzać je niemal codziennie. W ten sposób gubisz zbędne kilogramy. Jednak ogólna wydolność i kondycja organizmu nie ulegnie zmianie, dlatego warto zadbać o różny poziom intensywności podejmowanych aktywności fizycznych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29718 )
Array ( [docId] => 29718 )