Jak odczytać wyniki morfologii - erytrocyty (RBC)

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 25-06-2012 r.

RBC czyli liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) oznaczana jest podczas analizy krwi obwodowej. Normy są różne ze względu na wiek jak i na płeć. Prawidłowy wynik badania erytrocytów u kobiet waha się pomiędzy 4,2 a 5,4 mln/ul, natomiast u mężczyzn wynosi 4,7 do 6,2 mln/ul.

Erytrocyty pełnią w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Mają charakterystyczny kształt, przypominający soczewkę. W organizmie żyją około 120 dni. Stale wytwarzane są przez szpik kostny. Najważniejszym zadaniem czerwonych krwinek jest transport gazów oddechowych. Przenoszą tlen i dwutlenek węgla. Dzięki nim wszystkie organy naszego ciała mają tlen i przez to mogą żyć.

Zarówno zbyt duża jak i zbyt mała ilość czerwonych ciałek krwi świadczy o patologii. Niski poziom często wskazuje na anemię, niedokrwistość rzekomą, przewodnienie lub dużą utratę krwi. Fizjologicznie spadek ilość erytrocytów występuje w trzecim trymestrze ciąży.

Odwrotna sytuacja, a więc gdy erytrocytów jest za dużo, może świadczyć o występowaniu czerwienicy prawdziwej, przewlekłych chorób płuc, wrodzonych i nabytych chorób serca, nerek, niektórych nowotworów, a także w przebiegu długotrwałego stosowania kortykosteroidów.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29121 )
Array ( [docId] => 29121 )