Jak odczytać wyniki morfologii - Leukocyty (WBC)

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 25-06-2012 r.

Leukocyty to białe ciałka krwi. W naszym organizmie stanowią bardzo ważny element układu odpornościowego. Dzięki obecności limfocytów organizm ludzki ma zdolność walki z wirusami i bakteriami.

Białe ciałka krwi są bezbarwne, żyją długo i mają zdolność poruszania się. Ich liczba waha się między 4 a 6 tyś./mm3.

Stan, w którym w naszym organizmie jest za mało leukocytów nazywamy leukopenią. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różne choroby zakaźne, między innymi wirusowe zapalenie wątroby, różyczka, ospa wietrzna, HIV oraz wszelkie stany patologiczne szpiku kostnego (aplazja szpiku, uszkodzenie przez promieniowanie lub czynniki chemiczne, wyniszczenie, kolagenozy). Inne przyczyny leukopenii to choroby nowotworowe, białaczka, ciężkie zakażenia bakteryjne, a również wstrząs anafilaktyczny.

 

Stan, w którym leukocytów jest zbyt wiele nazywamy leukocytozą. Wśród jego przyczyn wyróżnia się stany zapalne, uszkodzenia tkanek, zakażenia, zatrucia i nowotwory. Ponadto istnieją sytuacje, w których podwyższona liczba leukocytów jest normalna. Do nich zaliczyć możemy ekspozycje na słońce, wysoka temperatura otoczenia, duży stres, wysiłek fizyczny oraz okres oczekiwania na dziecko.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29122 )
Array ( [docId] => 29122 )

Array ( [docId] => 29122 )