Jakie znaczenie ma badanie dna oka

Kategoria: Badania
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 06-06-2012 r.

Regularne poddawanie się badaniu dna oka jest wskazane, by rozpoznać wiele chorób oczu, jak również innych narządów naszego organizmu. Musimy pamiętać, że w w przypadku większości chorób czas ma ogromnie duże znaczenie. Wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia ma szczególny wpływ na przebieg naszej choroby i wyleczenie.

Jeśli nagle zauważyłeś pogorszenie widzenia bądź ostatnimi czasy coraz częściej cierpisz na bóle głowy - zwłaszcza w okolicy oczu, powinieneś udać się do lekarza okulisty w celu przeprowadzenia badania dna oka.

Choroby siatkówki są bardzo niebezpieczne choćby dlatego, że siatkówka jest tkanką odpowiedzialną za rozpoznawanie obrazów i kształtów. Jej uszkodzenie może prowadzić do zwiększenia problemów z dostrzeżeniem środka obrazu czego przyczyną są choroby plamki żółtej albo co gorsza do utraty wzroku - w przypadku odwarstwienia siatkówki.

Przemęczenie bądź źle dobrane okulary mogą być przyczyną bólów głowy w okolicy oczu. Należy jednak pamiętać, że takie objawy towarzyszą również w przypadku uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może w konsekwencji prowadzić do jaskry, różnego rodzaju zapaleń albo zmian neurologicznych.

Podczas badania dno oka lekarz może ocenić stan naszych naczyń krwionośnych. A co za tym idzie jest w stanie wykryć początki cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz kontrolować przebieg tych chorób.

Dzięki temu badaniu może również wykryć choroby układu krwiotwórczego (anemia, białaczka), wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego spowodowany przykładowo guzem mózgu oraz choroby błony naczyniowej, np. o podłożu nowotworowym bądź zapalnym.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29119 )
Array ( [docId] => 29119 )