Na czym polega badanie EKG spoczynkowe i wysiłkowe

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

EKG czyli elektrokardiografia to nazwa popularnego badania obrazującego pracę naszego serca. Dokładniej polega na rejestracji elektrycznej pracy mięśnia sercowego. Sczytywane z powierzchni klatki piersiowej różnice potencjałów widnieją na papierze milimetrowym lub ekranie monitora w postaci krzywej elektrokardiograficznej. Otrzymana krzywa pozwala na dalszą analizę.

Badanie elektrokardiografem (aparat do EKG) jest nieinwazyjne i mało kosztowne. Jego wykonanie zaleca się głównie osobom, które posiadają ból zamostkowy. Podczas badania ocenia się zaburzenia czynności elektrycznej serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i przewodzenia, a także pracę rozrusznika serca.

EKG spoczynkowe

Standardowe badanie wykonuje się w spoczynku, pacjent leży na kozetce z nieco uniesioną górną częścią tułowia. Na jego klatce piersiowej oraz na kończynach dolnych i górnych umieszczane są elektrody. Pod elektrody nakłada się żel, którego celem jest zmniejszenie oporu skóry. Zapis trwa z reguły kilka minut.

EKG wysiłkowe

Drugą możliwością jest tak zwane EKG wysiłkowe. Wówczas ocenia się zachowanie serca, które w danym momencie obciążone jest wysiłkiem fizycznym. Pacjent w trakcie badania biega na bieżni lub jeździ na cykloergometrze. Elektrody umieszczone są w obrębie tułowia.

O ile nie ma konkretnych zaleceń przed badaniem EKG spoczynkowym, tak przed próbą wysiłkową należy przestrzegać następujących wskazówek: bezpośrednio przed badaniem nie wolno palić papierosów, nie pić mocnej kawy ani herbaty. Ważne, żebyś nie odstawiać przyjmowanych leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. Po badaniu wysiłkowym wskazane jest kilkuminutowy odpoczynek.

Należy zaznaczyć, że EKG jest badaniem pomocniczym. W przypadku nieprawidłowości konieczne jest poszerzenie diagnostyki o kolejne badania.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29111 )
Array ( [docId] => 29111 )