Na czym polega cytologia

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Cytologia jest badaniem pozwalającym wykryć wczesne stany patologiczne narządu rodnego. Jest podstawowym badaniem stosowanym we wtórnej profilaktyce raka szyjki macicy. Na tę chorobę może zachorować każda z nas, nie musimy jednak na nią umierać!

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na pobraniu wymazu z kanału szyjki macicy. Ginekolog podczas standardowego badania za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera materiał biologiczny. Następnie umieszcza go na szkiełku i przesyła do laboratorium.

Wynik przedstawiany jest przy pomocy dwóch różnych kwalifikacji. Pierwsza Papanicolau i druga Bethesa. System pierwszy według amerykańskich onkologów jest niewystarczający i w zamian zaproponowali system Bethesa, który jest bardziej szczegółowy. Tu ocenie podlega ilości zebranego materiału i jego jakość. Po stwierdzeniu komórek atypowych określa się dokładnie ich rodzaj.

W Polsce działa program profilaktyki raka szyjki macicy i zgodnie z nim prawo do bezpłatnej cytologii, raz na dwa lata ma każda kobieta, która jest w przedziale wiekowym 25-59 lat.

 

Z roku na rok rośnie liczba uświadomionych kobiet, lecz nie jest to jeszcze liczba zadowalająca. Pomimo wprowadzenia programu profilaktyki raka szyjki macicy i wysyłania imiennych zaproszeń do domu liczba kobiet poddających się badaniom przesiewowym jest mała. Z tego też względu w maju zeszłego roku powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, której nadrzędnym celem jest zmniejszenie o połowę zapadalność i umieralność na raka szyjki macicy do 2020 roku.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29114 )
Array ( [docId] => 29114 )

Array ( [docId] => 29114 )