Przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego na Alzheimera

Kategoria: Alzheimer
Data: 14-06-2012 r.

Mieszkanie, w którym przebywa chory na Alzheimera, powinno być przystosowane do potrzeb osoby starszej, zdecydowanie mniej sprawnej. Musi być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe dla niej. Początkowe zmiany nie są skomplikowane i drogie.

Łazienka

W pierwszej kolejności zadbaj o łazienkę:

  • zainstaluj maty przeciwpoślizgowe,
  • zamontuj poręcze zapobiegające upadkom i ułatwiające korzystanie z urządzeń sanitarnych,
  • jeżeli masz wannę – wyposaż ją w specjalne krzesło umożliwiające kąpiel na siedząco.

Bezpieczne powierzchnie

Jeżeli masz w domu dywany zabezpiecz je taśmami dwustronnie klejącymi, tak aby trudniej było się na nich poślizgnąć. Należy unikać śliskich gładkich powierzchni takich jak parkiety, terakoty. Jeżeli już są, warto zainstalować na nich gumowane dywaniki, maty (ograniczą ryzyko upadku).

Jeśli masz w domu schody, pomyśl o zbudowaniu rampy umożliwiającej wjechanie na wyższy poziom wózkiem.

Dla osób w podeszłym wieku najlepsze są domy i mieszkania jednopoziomowe. Jeżeli masz dom dwu- lub więcej kondygnacyjny, postaraj się umieścić osobę starszą na pierwszym poziomie, zapewniając jej jednocześnie dostęp do kuchni, łazienki i sypialni. Należy unikać wszelkich progów wewnątrz mieszkania, grożą potknięciem i przewróceniem się.

Drzwi i okna

Drzwi i okna powinny się łatwo otwierać. Na rynku dostępne są specjalne klamki, wymagające użycia mniejszej siły.

Warto zabezpieczyć drzwi wejściowe w zamki uniemożliwiające ich otwarcie od środka, unikniesz wówczas ryzyka samodzielnego opuszczenia przez chorego domu.
W przypadku gdy Twój podopieczny korzysta z wózka inwalidzkiego, upewnij się, czy wymiary wnętrz są odpowiednio przystosowane, minimalna szerokość korytarzy to około 90 cm.

Oświetlenie

Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Ciemne niewłaściwie umeblowane pomieszczenia powodują wzrost ryzyka upadku.

 

Meble i akcesoria

Zabezpiecz ostre krawędzie mebli specjalnymi plastikowymi nakładkami. Krzesła muszą być stabilne, na podłogach nie powinny znajdować się zbędne przedmioty np. zabawki Twoich dzieci bądź zwierząt.

W przypadku przeprowadzki warto, aby chorzy mieli ze sobą swoje ulubione rzeczy, meble, (nawet jeżeli nie pasują do wystroju Twojego mieszkania, pomyśl, że podopieczni będą się czuli swobodniej i pewniej) lub zwierzęta.

Dobrze, żeby chory posiadał własny telefon komórkowy, ułatwi to kontakt z nim. Na rynku dostępne są urządzenia dedykowane osobom starszym – proste w obsłudze, z dużymi czytelnymi klawiszami, a często również funkcją alarmową, pozwalającą na błyskawiczny kontakt lub wysłanie wiadomości alarmowej w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.

Wraz z wiekiem schylanie się sprawia coraz większe trudności, warto o tym pomyśleć, instalując półki na odpowiednim dla chorego poziomie (szczególnie jeżeli porusza się na wózku).

Można zainstalować w pokoju chorego „elektroniczną nianię” umożliwiającą podgląd i kontakt z chorym (szczególnie gdy Twój pokój znajduje się na górze, a chorego na dole – nie trzeba będzie za każdym razem schodzić na dół).

Teleopieka

Jeżeli często nie ma Cię w domu, powinieneś rozważyć wykupienie abonamentu usługi teleopieki. Dzięki niej będziesz mieć stały nadzór nad chorym, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Jeżeli Twój podopieczny oddali się z miejsca stałego pobytu, zostaniesz o tym poinformowany. System jest w stanie zlokalizować chorego z dokładnością co do jednego metra.

Więcej informacji o tej usłudze znajdą Państwo w tym artykule: Teleopieka.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29178 )
Array ( [docId] => 29178 )