Co to jest kręgozmyk

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Kręgozmyk to stan, w którym dochodzi do przesunięcia się ku przodowi kręgu wyżej leżącego względem kręgu położonego niżej. Obrazowo można powiedzieć o ześlizganiu się kręgów kręgosłupa. Najczęściej taki stan dotyczy ostatniego kręgu lędźwiowego i pierwszego kręgu krzyżowego.

Przyczyny występowania tego schorzenia można podzielić na te wrodzone i nabyte. Do wad wrodzonych sprzyjających wystąpieniu kręgozmyku można zaliczyć kręgoszczelinę. Zdecydowanie częściej kręgozmyk powstaje na skutek długotrwałych, sumujących się obciążeń kręgosłupa.

Rozpoznanie opiera się na badaniach obrazowych (zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). W zależności od stopnia przemieszczenia się kręgu rozróżniamy cztery stopnie zaawansowania, gdzie stopień czwarty oznacza całkowite przemieszczenie się kręgu z utratą styczności pomiędzy nimi. Kręgozmyk podzielić można również na stabilny i świeży.

Objawami ześlizgnięcia się kręgów jest ból i towarzyszące mu objawy neurologiczne.

 

Leczenie uzależnione jest od rodzaju kręgozmyku. Przy świeżym z reguły stosuje się terapię przeciwbólową, unieruchomienie i próbę rozluźnienia mięśni. Po okresie ostrym często zaleca się dodatkowo przedmioty stabilizujące takie jak sznurówki i gorsety oraz leczenie usprawniające. W uzasadnionych przypadkach należy przyprowadzić interwencję neurochirurgiczną.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29210 )
Array ( [docId] => 29210 )