Jak rozpoznać początki osteoporozy

Data: 15-12-2014 r.

Osteoporoza przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych znaków. Dlatego nazywana jest cichym złodziejem kości. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości występują coraz częściej. W końcu kości stają się tak słabe, że zaczynają wołać o pomoc.

Zwykle zaczyna się od bólu kręgosłupa podczas siadania i wstawania, zwłaszcza z niskiego fotela czy kanapy. Boli, gdy długo stoimy albo siedzimy przed komputerem. Coraz trudniej nam schylać się i prostować. W końcu ból, o różnym natężeniu, towarzyszy niemal wszystkim czynnościom. Nie można stać ani siedzieć, ale też niczego podnieść, obrócić się czy przynieść torby z zakupami.

 

Gdy uporczywy ból jest umiejscowiony w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa, zwykle świadczy o kompresyjnych złamaniach kręgów. Przy osteoporozie ból pojawia się w chwili złamań.

Typowe złamania

W wyniku postępującej choroby kości stają się kruche, więc zaczynają się łamać nawet na skutek niewielkich urazów, jak lekkie uderzenie czy banalny upadek, nawet podczas siadania na krzesło. Zdrowe osoby wychodzą z takich sytuacji bez żadnych obrażeń, podczas gdy chorzy na osteoporozę mogą wtedy ulec poważnym kontuzjom. Ryzyko wystąpienia złamania rośnie z wiekiem.

Dzwonkiem alarmowym jest złamanie nadgarstka w wyniku przewrócenia się albo niefortunnego podparcia dłonią. Najczęściej kobietom po menopauzie zdarzają się charakterystyczne dla osteoporozy złamania trzonów kręgowych. Winien jest spadek poziomu estrogenów i w konsekwencji przyspieszenie procesu „gubienia” masy kostnej. U kobiet po 60. roku życia liczba złamań kręgosłupa może nawet stanowić 50% wszystkich złamań kości. Do urazu dochodzi podczas pochylenia się, podnoszenia czegoś z podłogi, sięgania z górnej półki, wieszania firanek, upadku na plecy.

Nietypowe złamania

Tego typu urazy tym różnią się od zwykłych złamań, że nie są skutkiem silnego uderzenia, ale powstają nawet bez wyraźnej przyczyny, dlatego nazywane są złamaniami samoistnymi. Nawet niewielki wysiłek powoduje, że najsłabszy z kręgów nie wytrzymuje nacisku i zostaje zgnieciony przez sąsiadujące z nim kręgi. Towarzyszy temu silny ból. Dolegliwości nasilają się podczas dłuższego stania lub siedzenia, a łagodnieją w pozycji leżącej.

Osoby starsze w wyniku przewrócenia się łamią szyjkę kości udowej oraz inne fragmenty kości udowej okolicy stawu biodrowego. Popularnie mówimy wówczas o złamaniu biodra. Ryzyko urazu jest znaczne ze względu na bardzo duże mechaniczne obciążenie tego miejsca.

Gubienie wzrostu

Osobę z osteoporozą można poznać po postawie ciała. Na skutek kolejnych złamań kręgów w piersiowej części kręgosłup stopniowo wygina się do tyłu. Taką wadę postawy charakteryzują tzw. okrągłe plecy.

Gdy skrzywienie kręgosłupa jest poważne, na plecach tworzy się tzw. wdowi garb. Towarzyszy temu zmniejszanie się wzrostu nawet o kilka centymetrów. Osoba chora staje się coraz niższa do chwili, gdy żebra zaczynają opierać się na talerzach biodrowych. „Osiadaniu” klatki piersiowej czasem towarzyszą złamania żeber – wówczas pojawia się opasujący ból i trudności z oddychaniem.

Osłabienie mięśni i ból szyi sprawiają, że osoba z osteoporozą nie jest w stanie utrzymać głowy pionowo, więc pochyla ją do przodu i zamiast przed siebie patrzy na czubki butów.

Martyna Malec

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 36221 )
Array ( [docId] => 36221 )

Array ( [docId] => 36221 )