Czym są amelia i focomelia

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 24-06-2012 r.

Amelia, focomelia czy peromelia to wrodzone amputacje i braki całych lub części kończyn. Wady te są najcięższymi uszkodzeniami narządu ruchu. Należą do chorób stosunkowo rzadko spotykanych, aczkolwiek bardzo utrudniających prawidłowe funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Czym mogą być spowodowane? Jak można je rozróżnić?

Wszystkie ubytki mogą występować asymetrycznie i symetrycznie oraz dotyczyć tak jednej jak i większej liczny kończyn. Zazwyczaj są to ubytki podłużne lub poprzeczne. Co charakteryzuje każdą z nich?

Najłagodniejszą postacią jest peromelia. Charakteryzuje ją ubytek dystalnej części kończyn górnych bądź dolnych. Dziecko dotknięte tą chorobą rodzi się bez przedramienia albo podudzia.

Następną w kolejności, biorąc pod uwagę łagodność objawów, jest fokomelia. Czyli wrodzony brak proksymalnych części kończyn wraz z wykształceniem się dystalnych fragmentów rąk bądź stóp.

Ostatnią, a zarazem najcięższą wrodzoąa dysfunkcją narządu ruchu jest amelia. Charakteryzuje ją całkowity brak jednej, a czasem nawet wszystkich kończyn.

Choroba rozwija się ok. czwartego tygodnia życia płodu. Wówczas dochodzi do niewykształcenia się pęczka, którego zadaniem jest wytworzenie właściwej kończyny górnej czy dolnej.

Wrodzone amputacje są najczęściej spowodowane poprzez konkretne leki i szczepionki bezwzględnie zakazane w czasie ciąży czyli tzw. czynniki teratogenne oraz przez amiotyczne przewiązki.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29221 )
Array ( [docId] => 29221 )