Jak się kochać, gdy boli krzyż - seks dla zdrowia

Data: 15-12-2014 r.

Seks jest nieodłączną częścią naszego życia, chociaż niektórzy uważają, że można bez niego żyć. Uczeni podkreślają jednak, że udany seks w istotny sposób wpływa na jakość życia psychicznego i fizycznego.

Bywa, że stronimy od współżycia, wymawiając się chorobą, przebytą operacją lub bólem. W rzeczywistości mało jest takich sytuacji, kiedy ze względu na stan zdrowia powinniśmy stronić od współżycia. W większości przypadków seks jest nie tylko możliwy, ale nawet wskazany, ponieważ pobudza do działania cały organizm. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Chory krzyż

Lekarze twierdzą, że są takie zespoły bólowe kręgosłupa, na które seks i osiągany w czasie stosunku orgazm może działać jak doskonały środek przeciwbólowy. Udowodnili nawet, że procesy chemiczne zachodzące w organizmie podczas podniecenia seksualnego zmniejszają odczuwanie bólu. Dlatego zalecają aktywność seksualną osobom cierpiącym na schorzenia stawów.

Gdy jeden z partnerów cierpi z powodu zwyrodnień kręgosłupa, drugi może zastosować masaż połączony z pieszczotami. Gdy ból minie, podniecenie partnerów sprawi, że odbycie stosunku nie będzie problemem. Kolejną propozycją dla zainteresowanych jest przyjęcie przed planowanym współżyciem środków przeciwbólowych. Trzeba tylko sprawdzić, jak szybko organizm na nie reaguje. Ważny jest też wybór pozycji. Trzeba wybrać tę, która w najmniejszym stopniu będzie obciążała kręgosłup. Przy uszkodzeniu lub w zespołach bólowych w lędźwiowym odcinku kręgosłupa odradza się pozycje, wymagające unoszenia pośladków. Najlepsze jest boczne ułożenie partnerów. Jeśli kobieta cierpi na zespół bólowy, układa się na plecach, mężczyzna, leżąc na boku, powinien się znaleźć między jej udami.

Seks mieszka w głowie

Współczesna medycyna coraz częściej zwraca uwagę na tę sferę życia człowieka, oferując pacjentom pomoc w zakresie rehabilitacji seksualnej. Nie jest to nic nowego, rodowód terapii sięga czasów wojennych. Już wtedy zauważono, że większość inwalidów to młodzi ludzie pragnący prowadzić normalne życie. Największym problemem było przekonanie zainteresowanych, że mimo uszkodzeń ciała mogą współżyć, bo udany seks zależy od stanu umysłu, a nie sprawności fizycznej. W późniejszych latach doświadczenia te wykorzystano przy rehabilitacji seksualnej ofiar wypadków drogowych.

Nie jest prawdą, że kobiety leczące się na osteoporozę powinny unikać współżycia płciowego. Osłabionym przez chorobę kościom nic złego się nie stanie. Wręcz przeciwnie. Seks działa na organizm biostymulująco, pobudza do pracy wszystkie układy (nerwowy, krążenia, oddechowy, mięśniowy). Można zatem powiedzieć, że ma on zbawienny wpływ na cały organizm.

Agata Byszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 39931 )
Array ( [docId] => 39931 )

Array ( [docId] => 39931 )