Na czym polega leczenie koślawości kolan

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 24-06-2012 r.

Leczenie jest dobierane indywidualnie w zależności od przyczyny, a także stopnia rozwoju wady. Podstawą jest leczenie choroby zasadniczej. Warto mieć na uwadze, że nieleczona koślawość prowadzi do pogłębiania się wady.

Do wady może doprowadzić także zbyt wczesna pionizacja dziecka. Długie przebywanie w pozycji stojącej bądź stanie w rozkroku nie wpływa korzystnie na zahamowanie rozwoju wady. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na to jak dziecko siedzi. Należy bezwzględnie unikać siadu klęcznego z ustawieniem pięt pomiędzy pośladkami - charakterystyczna litera „W”. Wskazany jest siad skrzyżny tzw. po turecku. Jeśli dziecko ma nadwagę zalecane jest jej redukcja.

Dodatkowo leczenie można uzupełnić poprzez zastosowanie obcasa Thomasa albo wkładek ortopedycznych supinujących stopę. Odbywa się to tylko i wyłącznie za zgodą lekarza ortopedy.

W momencie rozpoznania wady koślawości kolan zalecana jest konsultacja w poradni rehabilitacyjnej. Właściwe dobrana rehabilitacja i systematyczne wykonywanie zleconych ćwiczeń daje bardzo korzystne rokowanie.

Z dyscyplin sportu w przypadku koślawości kolan należy unikać jazdy na nartach czy łyżwach. Wskazana jest natomiast jazda na rowerze oraz pływanie kraulem.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29219 )
Array ( [docId] => 29219 )