Nadwrażliwość zębów

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Na nadwrażliwość zębów cierpi 40% społeczeństwa. Znamiennym objawem jest występowanie bólu o różnym nasileniu. Ból pojawia się po szczotkowaniu, po spożywaniu słodkich lub kwaśnych pokarmów albo wypiciu zimnych napojów. Ból ten można określić jako ból przeszywający, punktowy i ostry. Problem ten może dotyczyć pojedynczych zębów jak i całej szczęki.

Do popularnych przyczyn nadwrażliwości zaliczyć można zbyt intensywne szczotkowanie i nadużywanie środków wybielających. Innymi powodami występującej nadwrażliwości mogą być mikrourazy zębów, wady zgryzu, bruksizm (zgrzytanie zębami), a także choroby dziąseł, wskutek których odsłonięte zostają szyjki zębowe.

W patogenezie ważną rolę odgrywa również dieta. Niektóre pokarmy (słodkie soki i napoje, cytrusy) powodują zmianę Ph śliny w kierunku kwaśnym a to z kolei powoduje rozpuszczanie ochronnego szkliwa.

By uniknąć przykrych dolegliwości należy zadbać o odpowiednią szczoteczkę. Powinna być ona miękka i mieć włosie o różnej długości. Nie należy myć zębów bezpośrednio po zjedzeniu cytrusów, bo może to doprowadzić do utraty szkliwa. Kontroluj zęby u stomatologa przynajmniej raz w roku. Gdy pojawią się dolegliwości nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

W walce z nadwrażliwością można zastosować wiele metod. Najpierw stosuje się specjalne pasty i żele domowego użytku. Jeżeli to nie pomaga, stomatolog wykonuje zabieg fluoryzacji. Polega on na pokryciu szkliwa preparatem z fluorem. Inną metodą jest tak zwana stymulacja mineralizacji, a więc pokrycie zębów preparatem zawierającym wapń i fosfor w dużym stężeniu.

 

W zależności od przyczyn nadwrażliwości stosuje się wypełnianie wrażliwych miejsc kompozytem czy nawet przeszczepy dziąseł. W domu stosuj odpowiednie pasty i płukanki łagodzące nadwrażliwość.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29161 )
Array ( [docId] => 29161 )