Osteoporoza

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Osteoporoza to uogólniona choroba metaboliczna narządu ruchu, która polega na znaczącym zmniejszeniu prawidłowej tkanki kostnej. Choroba to wywołuje ból i prowadzi do częstych złamań kości. Początkowo rozwija się niepostrzeżenie, stąd jej inna nazwa: cichy złodziej kości.

Często pierwszym objawem jest patologiczne złamanie. Pod wpływem rozwijającego się procesu chorobotwórczego zmienia się ustawienie kręgosłupa, dochodzi do utraty wzrostu i deformacji kości. Mięśnie stają się zbyt napięte bądź rozluźnione.

Osteoporozę dzielimy na pierwotną (80% przypadków) i wtórną (20%), a także miejscową i uogólnioną.

Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienie osteoporozy. Do najważniejszych należą zaawansowany wiek, płeć żeńska, szczupła budowa ciała, dieta uboga w białko i wapń i stosowanie używek.

W diagnostyce tej choroby wykorzystuje się badanie densytometryczne. Jest mało inwazyjne i może być wielokrotnie powtarzane. Badanie polega na określeniu gęstości mineralnej kości w typowych miejscach, czyli takich które najczęściej ulegają złamaniom (kość promieniowa, szyjka kości udowej i lędźwiowy odcinek kręgosłupa). Otrzymany wynik porównuje się z wartością tak zwanej szczytowej masy kostnej, lub odpowiedniej dla danego pacjenta grupy wiekowej, stanowiącej grupę kontrolną. Dokładnym badaniem obrazującym zmiany w narządzie ruchu jest rezonans magnetyczny. Oprócz powyższych badań stosuje się również badania laboratoryjne poziomu wapnia i fosforu.

W leczeniu osteoporozy istotna jest odpowiednia dieta. Zaleca się zwiększenie podaży wapnia. Dodatkowo przyjmuje się preparaty zawierające wapń, fluor i witaminę D, które pobudzają tworzenie tkanki kostnej oraz preparaty które hamują komórki odpowiedzialne za niszczenie kości. We wtórnej profilaktyce niezwykle ważna jest fizjoterapia. Odpowiednio prowadzone ćwiczenia i zabiegi zapobiegają postępowi choroby.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29208 )
Array ( [docId] => 29208 )