Jak zapobiegać Boreliozie

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 22-08-2012 r.

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodziny krętków zwanych Borrelia. Choroba ta przenoszona jest na ludzi przez kleszcze. Pierwotnie bakteria występuje u zwierząt. Przenosi się na kleszcza, gdy ten ugryzie zarażone zwierzę.

Trzy etapy boreliozy

Borelioza jest chorobą podstępną i początkowo trudno ją zdiagnozować. Obecnie naukowcy podzielili chorobę na trzy etapy. Etap pierwszy polega na występowaniu rumienia wędrującego oraz objawów grypopodobnych. W etapie drugim pojawiają się bóle stawów i mięśni, w tym zapalenia mięśnia sercowego. Etap ostatni charakteryzuje się zaburzeniami czucia, zaburzeniami psychicznymi, pamięci, bólami kostno-stawowymi. Na tym etapie osoba zarażona odczuwa duże zmęczenie, które często uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.

Rozpoznanie boreliozy i leczenie boreliozy

Rozpoznanie boreliozy opiera się na badaniu przedmiotowym chorego oraz analizie krwi.

Leczenie tej podstępnej choroby polega na podawaniu antybiotyku, który ma na celu zwalczanie bakterii. Gdy choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie, są większe szanse na szybkie i skuteczne leczenie. Gdy mamy do czynienia z długotrwałym procesem chorobowym, odpowiednio leczenie będzie dłuższe.

Zapobieganie boreliozie

Wybierając się do lasu, parku czy na działkę, warto użyć preparatów odstraszających kleszcze. Do lasu ubierajmy odzież z długimi rękawami i nogawkami, nośmy także nakrycie głowy. Po powrocie weźmy prysznic i obejrzyjmy swoje ciało.

 

W przypadku, gdy stwierdzimy, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza, ostrożnie go usuńmy i obserwujmy miejsce ugryzienia. Jeżeli na skórze pojawi się rumień, należy zgłosić się do lekarza.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29176 )
Array ( [docId] => 29176 )