Jak uchronić się przed rakiem skóry

Kategoria: Nowotwory
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 22-08-2012 r.

Nowotwory złośliwe skóry w Polsce stanowią około 10% zachorowań na raka. Niestety biegiem czasu różnych nowotworów skóry jest coraz więcej. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe A i B.

Typy raka skóry

Rak skóry objawia się najczęściej w postaci występującego na skórze narośli. Istnieją różne jego rodzaje, najbardziej rozpowszechniony jest rak podstawnokomórkowy. Szerzy się on miejscowo, nie dając przerzutów odległych. Innym typem jest rak kolczystokomórkowy, który daje już zmiany odległe. Najniebezpieczniejszy dla życia i zdrowia jest czerniak złośliwy.

We wszystkich typach nowotworów bardzo ważna jest wczesna diagnoza i leczenie. Dlatego gdy zauważysz na swojej skórze nowe znamię lub gdy znamię, które występowało na Twojej skórze wcześniej ulega zmianie bezzwłocznie zgłoś się do lekarza.

Profilaktyka w przypadku raka skóry

Ponieważ największym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka skóry jest długotrwałe wystawanie na promieniowanie (także w solarium), unikaj sytuacji bezpośredniego wystawiania na słońce. Korzystaj z kremów ochronnych z wysokim filtrem. Unikanie ultrafioletu jest jedynym udowodnionym naukowo sposobem za minimalizację występowania nowotworów skóry.

 

Związek diety z zapobieganiem nowotworom złośliwym skóry nie jest do końca udokumentowany, ale badacze twierdzą, że ryzyko zachorowania można zmniejszyć stosując dietę bogatą w błonnik oraz przeciwutleniacze. Ubogą zaś w czerwone mięso oraz produkty wysoko przetworzone.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29251 )
Array ( [docId] => 29251 )