Jaki nowotwór najczęściej atakuje kobiety

Kategoria: Nowotwory
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 07-04-2012 r.

Najczęstszym nowotworem dotykającym kobiety jest rak piersi. Liczba nowych przypadków wykryta w ciągu roku progresywnie wzrasta. Rocznie na raka piersi umiera 370 tys. kobiet. Zagrożenie zachorowalność na tego rodzaju nowotwór rośnie wraz z wiekiem.

Grupa szczególnie narażona

Szczególnie narażone są kobiety, u których rak piersi występował w najbliższej rodzinie. Czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju tego nowotworu jest również rasa biała, wczesny wiek pierwszej miesiączki (przed 12. rokiem), późny wiek menopauzy (po 55. roku życia), otyłość, zła dieta, alkohol, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, brak lub późny wiek pierwszej ciąży.

Badanie piersi

Zrozumiały jest fakt, że wykrycie guzka w piersi u każdej kobiety budzi niepokój. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie każdy guzek oznacza raka, nie każdy nowotwór piersi kończy się mastektomią, a już tym bardziej nie musi równać się wyrokowi śmierci. Ogromne szanse na wyleczenie stwarza rak wykryty w stadium bezobjawowego małego guzka, który nie zdążył rozprzestrzenić się na pobliskie tkanki, a tym bardziej dać odległych przerzutów. O życiu i śmierci może przesądzić czas wybadania nowotworu piersi.

 

W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi wszystkie kobiety po 18. roku życia powinny raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie piersi, a po ukończeniu 25 lat powinny poddawać się regularnym badaniom lekarskim. W wieku 35-49 lat każda kobieta powinna wykonywać co najmniej jedno badanie mammograficzne piersi, a po 50. roku życia w skład rutynowej profilaktyki musi wchodzić coroczna mammografia piersi. Czujność kobiet i nawyk samobadania w połączeniu z fachowością i sumiennością lekarzy oraz mammografia to najlepsze sposoby na poprawę wykrywalności nowotworu piersi.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29247 )
Array ( [docId] => 29247 )