Czy szczur może być zwierzęciem domowym

Kategoria: Małe zwierzęta
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 08-05-2012 r.

Szczury są czasami kojarzone z brudnymi zwierzętami - nic bardziej mylnego. Te gryzonie bardzo dobrze spisują się jako zwierzęta domowe i zyskują sympatię wielu osób.

Charakterystyka

Szczury to bardzo towarzyskie i przede wszystkim inteligentne zwierzęta. Są bardzo bystre i szybko się uczą. Można nauczyć je wykonywać proste sztuczki. Nie lubią samotniczego życia i na wolności łączą się w stada. Żyją średnio ok. 3 lat. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela i słuchają jego głosu. Jednocześnie są to dość płochliwe zwierzęta. Nie lubią przebywać w hałaśliwym otoczeniu z dużą liczbą ludzi.

Klatka

Powinna być przestronna i możliwie duża. Szczury lubią przestrzeń i potrzebują się wybiegać. W klatce powinny znaleźć się także sprzęty, które urozmaicą gryzoniom przybywanie w zamknięciu. Warto zainwestować w klatkę z wieloma poziomami, a dodatkowo wyposażyć ją w huśtawki, rury, mostki, itp. Można także włożyć do środka gałęzie, które dodatkowo urozmaicą wnętrze.

Pożywienie

Dieta szczurów powinna być urozmaicona. Podstawą żywienia tych gryzoni są mieszanki ziaren i orzechów. Oprócz tego można im podawać warzywa i owoce, takie jak jabłko, banan, marchew czy pietruszkę. Szczury chętnie jedzą też zioła i suchy chleb. Dodatkowo zwierzęta te powinny dostawać też białko, w postaci mięsa lub nabiału: jogurtu, białego sera.

Należy się wystrzegać karmienia gryzoni tłustymi pokarmami, sałatą, cytrusami, kapustą, żółtym serem i czekoladą.

Choroby

Gryzonie są bardzo delikatne i czasem zdarza się, że zachorują. Najczęstszymi chorobami, na które zapadają szczury to: mykoplazmoza, przeziębienia, zwyrodnienia i guzy. Szczególnie narażone na infekcje są starsze szczury. Pierwszymi oznakami, które wskazują na to, że zwierzęta nie są w najlepszym zdrowiu to wydzielina z nosa lub uszu, ubytki w sierści i brak apetytu.

Hodowanie tych gryzoni wymaga dużej cierpliwości i sporych nakładów pieniężnych. Jednak wysiłek jest opłacalny ‑ wychowując szczura i bawiąc się z nim zyskujemy oddanego przyjaciela.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29317 )
Array ( [docId] => 29317 )