O czym należy wiedzieć przed zakupem świnki morskiej

Kategoria: Małe zwierzęta
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Jeśli jesteś cierpliwy, nie odrzuca Cię widok rozsypanych wszędzie trocin i trawy oraz poszukujesz futerkowego przyjaciela – świnki morskie są jak najbardziej dla Ciebie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup świnki, warto abyś wziął pod uwagę kilka kwestii.

Zakup świnki morskiej

Najlepiej jest wybrać zwierzątko w sklepie zoologicznym, na targach lub u hodowcy. Ich cena nie jest wysoka. Możemy wybrać z wielu gatunków świnek. Najpopularniejsze są te gładkowłose. Świnki z długim włosiem są najdroższe i trudniejsze w utrzymaniu.

Płeć gryzonia warunkuje jego charakter. Samiczki świnek morskich są łagodniejsze i bardziej przyjazne niż samce. Warto zastanowić się nad zakupem parki.

Wybierając konkretną świnkę należy zwrócić uwagę na to czy jest zdrowa i czy bawi się z innymi zwierzątkami w klatce. Trzeba zwrócić uwagę na sierść świnki, stan oczu i nosa. Wszelkie wydzieliny mogą być oznaką choroby.

Charakter świnki morskiej

Świnki morskie są przyjaznymi, sympatycznymi zwierzętami. Żyją średnio 7 lat. Są to bardzo towarzyskie gryzonie, które lubią być głaskane i trzymane na rękach.

Pielęgnacja świnki morskiej

Zwierzaki chętnie jedzą gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Lubią także świeże warzywa, zioła, trawę i owoce. Dodatkowo muszą mieć stały dostęp do wody w poidełku.

Należy także zadbać o wygląd świnki. Te długowłose wymagają codziennego czesania. Wszystkim świnkom bez wyjątku należy systematycznie obcinać pazurki. Do ścierania ząbków należy podawać im twarde gałązki.

Choroby świnek morskich

Świnki nie są bardzo podatne na choroby i problemy zdrowotne, jednak jak każde zwierzątko mogą kiedyś zachorować. Najczęstszymi przypadłościami tych gryzoni są: zaparcia, biegunki, paraliż, pasożyty czy zapalenia mięśni. Gdy zauważymy u swojej świnki niepokojące objawy – należy najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29322 )
Array ( [docId] => 29322 )