Co należy wiedzieć zanim kupimy węża

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Węże nie kojarzą się ze zwierzętami domowymi, jak koty czy psy. Jest jednak grono osób, które o wiele chętniej wezmą do domu węża niż kota. Ale należy wiedzieć, że hodowanie węża to duża odpowiedzialność i spory koszt.

Charakterystyka węża

Węże prowadzą raczej samotniczy tryb życia. Zwierzęta te większość czasu spędzają w terrarium i niechętnie dają się brać na ręce. Warto też mieć na uwadze, że gady prowadzą nocny tryb życia.

Utrzymanie węża wiąże się z dużymi kosztami. Już samo zwierzę, kosztuje niemniej niż 150 złotych. Zakupu warto dokonać u sprawdzonego, rzetelnego sprzedawcy lub w sklepie zoologicznym. Sporych nakładów pieniężnych wymaga jego pielęgnacja, żywienie i zapewnienie mu odpowiednich warunków w terrarium.

Warto pamiętać, że hodowanie niektórych gatunków węży wymaga posiadania specjalnego zezwolenia.

Pielęgnacja węża

Miejsce, w którym stoi terrarium powinno być starannie wybrane. Węże nie lubią przeciągów i zmian temperatur. Samo terrarium musi mieć odpowiednie dla danego gatunku węża wymiary, żeby wąż nie męczył się na zbyt małej przestrzeni.

W środku zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody, w której będzie się kąpało i ją piło. Ważne jest też, żeby umieścić w nim jakiś szorstki przedmiot, np. konar drzewa, żeby umożliwić wężowi zrzucanie skóry podczas linienia.

We wnętrzu terrarium powinny panować warunki odpowiednie dla wybranego gatunku gada. Chodzi przede wszystkim o temperaturę, wilgotność powietrza i naświetlanie. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczny termostat i lampę do ogrzewania terrarium.

Pokarm dla węża

Karmienie węża zdecydowanie nie jest dla wrażliwych osób. Te zwierzęta są drapieżnikami, dlatego najlepiej jest karmić je myszami, chomikami czy szczurami. Często hodowcy dają swoim gadom do zjedzenia żywe jeszcze gryzonie, dzięki czemu zwierzęta mogą zaspokoić swój instynkt łowiecki. Takie pożywienie zwierzę powinno przyjmować raz na 2 do 3 tygodni.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29359 )
Array ( [docId] => 29359 )