Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy jaszczurkę

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Jaszczurki nie są typowymi zwierzętami domowymi. Nie służą do przytulania i głaskania. Są bardzo wymagającymi, egzotycznymi zwierzętami, których utrzymanie nie należy do tanich, ale daje możliwość podziwiania życia tych pięknych gadów.

Możemy wybrać spośród wielu gatunków gadów. Najpopularniejsze są legwany, gekony i agamy. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę, jakie wymiary osiągnie przedstawiciel danego gatunku i jakie ma wymagania. Od tego będzie uzależniona wielkość terrarium oraz panujące w nim warunki.

Z reguły te gady prowadzą nocny tryb życia i nie są zbyt ruchliwe za dnia. Część osobników nie jest zbyt towarzyska i nie będzie dawała wziąć się na ręce. Należy pamiętać, że utrzymanie jaszczurki jest wymagające i często kosztowne.

Terrarium dla jaszczurki

Na terrarium dobrze nadają się boksy ze szkła lub płyty drewnianej. Muszą być one odpowiednio duże, żeby zapewnić zwierzęciu swobodę i komfort. We wnętrzu terrarium powinny panować odpowiednie dla danego gatunku warunki. Najczęściej potrzebna będzie grzałka i lampa, pod którą jaszczurka będzie się wygrzewać. Istotna jest też właściwa wentylacja.

W terrarium powinny znaleźć się kamienie, suche konary drzew, ewentualnie oczka wodne i rośliny, które będą imitować naturalne środowisko życia tych zwierząt.

 

Pokarm dla jaszczurki

Jaszczurki są z reguły mięsożerne. Jedzą głównie owady i bezkręgowce, takie jak świerszcze, szarańcza, dżdżownice i karaczany. Większe osobniki karmi się kręgowcami: ptakami i małymi gryzoniami. Gadom należy także dostarczać pożywienie bogate w wapń i fosfor. Mięsożercom podaje się pokarm średnio 2 razy w tygodniu. Uzupełnieniem diety są zioła i liście. Dla niektórych gatunków jaszczurek to właśnie rośliny są głównym składnikiem pożywienia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29358 )
Array ( [docId] => 29358 )