Zwrot opłat za media to opodatkowany przychód wynajmującego

Data: 25-08-2022 r.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą obejmującą najem, będzie musiała rozliczyć wpłacane od najemców opłaty za media jako swój dochód podlegający opodatkowaniu. 

Wynika tak z najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 sierpnia 2022 r.  

Rozpatrywany stan faktyczny

O wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest najem.  Wynajmowana nieruchomość ma charakter biurowo-usługowy, a najemcą jest polska spółka kapitałowa.Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej 

Przedsiębiorca, w umowie najmu zobowiązał Najemcę do uiszczania czynszu za wydzielony w przedmiotowej nieruchomości lokal. Dodatkowo najemca ma ponosić koszty podatku od nieruchomości oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Opłaty te wpłacane są na konto przedsiębiorcy, który przekazuje je właściwemu organowi. Najemca także musi opłacić media według zużycia, czyli ponosi koszty za wodę, energię elektryczną, ogrzewanie itp. Podobnie jak w przypadku wcześniej wskazanych opłat, także i te są przekazywane na konto przedsiębiorcy na podstawie wystawionej refaktury i to on dokonuje zapłaty na rzecz dostawców mediów. Refaktura nie zawiera żadnych dodatkowych opłat związanych z obsługą rachunków. 

Przedsiębiorca będący bohaterem niniejszej interpretacji, zdecydował się na rozliczenie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełniał oczywiście warunki do opodatkowania w takiej formie. 

Czy zwrot kosztów to przychód? 

W tym stanie faktycznym pojawiły się wątpliwości, czy kwoty przekazywane przez Najemcę na pokrycie kosztów podatku od nieruchomości, opłat za użytkowanie wieczyste a także opłaty za media - które to wszystkie przekazywane są przelewem na rachunek bankowy Wynajmującego - generują po jego stronie przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Przedsiębiorca założył optymistycznie, że skoro pobrane opłaty za media oraz podatki są bezpośrednio przekazywane właściwemu organowi oraz dostawcom mediów, to ich wysokość nie będzie rodziła obowiązku opodatkowania jako przychodów. Jednak organ podatkowy miał na ten temat zupełnie inne zdanie. 

Opłaty za media to też przychód

Jako uzasadnienie swoich twierdzeń, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przytoczył przepis art. 14 ust. 3 pkt 3a. Zgodnie z jego treścią do opodatkowanych przychodów nie zalicza się "innych" wydatków zwróconych i niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Ważne: Interpretując wskazany przepis organ podatkowy doszedł do wniosku, że jedynie w sytuacji, gdy  zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem podatkowym.

Prowadząc interpretację a contrario, postawił tezę, że wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, stanowią przychody podatnika.

Przed udzieleniem odpowiedzi o tym, czy zwrot określonych wydatków stanowi opodatkowany przychód czy nie, każdorazowo trzeba zbadać, czy zwracane wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli tak - kwota z nich wynikająca powinna podlegać zaliczeniu do przychodów i podlega opodatkowaniu. 

Zasada taka ma zastosowanie również wobec podatników, którzy rozliczają się w formie ryczałtu, przy czym kwestie kosztów rozlicza się hipotetycznie, tak jakby podatnik rozliczał się w innej formie. 

Ważne:
Refaktura kosztów Opłat za Media oraz otrzymane należności na podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza takich wydatków z katalogu kosztów uzyskania przychodów. Zatem winny stanowić u Pana przychód podatkowy. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 sierpnia 2022 r. - sygn.  0113-KDIPT2-1.4011.440.2022.2.ID

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42139 )
Array ( [docId] => 42139 )