Brak mieszkania - warunek udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie

Data: 21-04-2023 r.

Program Pierwsze Mieszkania składa się z dwóch filarów. Pierwszym jest wyczekiwany przez wielu bezpieczny kredyt 2%, drugi to Konto Mieszkaniowe. Wśród warunków, które trzeba spełnić aby móc skorzystać z bezpiecznego kredytu jest - prócz określonego wieku - także nieposiadanie aktualnie ani w przeszłości mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Jak należy interpretować ten warunek? 

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi na stronie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej na oficjalnym portalu gov.pl rozumienie warunku zgodnie z którym, osoba chcąca skorzystać z bezpiecznego kredytu 2% i który brzmi “nie posiada i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego” nie w każdym przypadku jest oczywiste. 

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że osoby planujące zakup swojego pierwszego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub budowę takiego domu muszą posiadać zdolność kredytową adekwatną do wysokości potrzebnego im kredytu. 

Z programu nie skorzysta osoba, która w przeszłości miała już mieszkanie albo dom, ale je sprzedała. Na bezpieczny kredyt nie ma szans także osoba, która wcześniej korzystała z programu "Mieszkanie dla Młodych" bo nie spełnia warunku nabywania pierwszej nieruchomości. 

Współwłasność w nieznacznej części 

Choć dokładnego kształtu przepisów jeszcze nie ma, to przewiduje się, że osoby które są współwłaścicielami mieszkania na skutek dziedziczenia, a ich udział nie przekracza 50% także będą mogły skorzystać z bezpiecznego kredytu. Dodatkowym warunkiem będzie jednak to, że nie mogą one zamieszkiwać w tej nieruchomości. To jedynie założenia, więc ostateczny kształt przepisów może być inny. 

Umowa deweloperska

Zgodnie z wyjaśnieniami dotyczącymi programu, także osoba która podpisała umowę deweloperską może skorzystać z bezpiecznego kredytu. Możliwość ta istnieje, ponieważ przed dniem udzielenia kredytu mieszkaniowego nie posiada ona jeszcze prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W przypadku umowy deweloperskiej nabycie prawa własności lokalu nastąpi dopiero w chwili jego wyodrębnienia i do tego momentu kredytobiorca spełnia warunki udziału w programie. 

Ważne: Zakłada się także, że w dniu udzielenia bezpiecznego kredytu 2%, jego strona nie może być stroną innej umowy o udzielenie kredytu hipotecznego. 

Wykończenie domu

Pieniądze można przeznaczyć także na budowę domu lub jego wykończenie, czy nawet na nabycie nieruchomości gruntowej lub jej części, po to by zbudować na niej dom. W przypadku budowy domu dopuszczalne jest także wniesienie np. działki jako wkładu własnego kredytu. 

W przewidywanym kształcie przepisy nie określają również na jakim etapie musi być budowa domu, aby móc skorzystać z kredytu. Wydaje się więc, że można go wziąć jedynie na samo wykończenie domu. Jest to możliwe do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie albo zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu, jeżeli zawiadomienie to stało się skuteczne zgodnie z art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego. 

Trzeba jednak pamiętać, że wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. - a zatem wartość niedokończonej nieruchomości nie może być większa. No i nie można mieć innego kredytu hipotecznego. 

TBS to nie własność

Z bezpiecznego kredytu 2% mogą także skorzystać osoba, która jest najemcą bądź partycypantem lokali w TBS albo w SIM. Nie posiada ona prawa własności do tej nieruchomości, w związku z czym spełnia warunki udziału w programie. 

Wstąpienie w związek małżeński

Jeśli stroną umowy o bezpieczny kredyt jest singiel, który w trakcie trwania okresu, w którym gwarantowane są dopłaty zawarł związek małżeński, to nie traci on prawa do dopłat. Jego prawa nie zmienia także fakt, że nowy współmałżonek jest właścicielem innej nieruchomości. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42885 )
Array ( [docId] => 42885 )