Cioteczny wnuk nie odziedziczy nieruchomości

Data: 22-12-2022 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, że wprowadzone w prawie spadkowym zmiany zagwarantują szybsze postępowania spadkowe. Ma to zapewnić między innymi modyfikacja kręgu osób, które dziedziczą majątek. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został przyjęty przez Radę Ministrów 20 grudnia 2022 r. 

Celem wprowadzonych zmian ma być dostosowanie prawa spadkowego do istniejących relacji rodzinnych. Postępowania często się wydłużają ze względu na konieczność poszukiwania dalekich krewnych, którzy są spadkobiercami. Paradoks polega na tym, że krewni ci często nawet nie wiedzą, że spadkodawca zmarł, więc trudno w tym przypadku mówić o jakichkolwiek relacjach rodzinnych. Zawężenie grona spadkobierców ma się przełożyć na krótsze postępowania spadkowe. 

 

Stryjeczny wnuk bez prawa do dziedziczenia

Nowe przepisy regulują kwestie dziedziczenia w trzeciej grupie spadkowej - są to dziadkowie spadkodawcy i ich zstępni. W tej grupie, krąg spadkobierców ma zostać ograniczony do: dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz zstępnych. 

Ważne: Po wejściu w życie nowych przepisów stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia zostaną wyłączone z dziedziczenia po spadkodawcy. 

Może się zdarzyć, że dziadek spadkodawcy umrze przed spadkodawcą. W takiej sytuacji udział w spadku, który by mu przypadał, będzie równo podzielony między jego dzieci. 

Ważne: Osoby notorycznie uchylające się od realizowania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego mogą zostać wyłączone z prawa do dziedziczenia jako osoby niegodne dziedziczenia. Dotyczy to obowiązku określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową.

Takie same zasady będą dotyczyły osób, które uchylały się od sprawowania pieczy nad spadkodawcą. 

Oświadczenie o przyjęciu spadku

Prawo daje możliwość złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Spadkobierca może je złożyć w terminie 6 miesięcy liczonym od dnia w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. 

W nowej regulacji przewidziano, że termin ten zostanie zawieszony, jeśli do złożenia tego oświadczenia będzie wymagana zgoda sądu opiekuńczego. Regulacja ma chronić osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione, aby ich sytuacji nie pogarszała konieczność spełnienia formalności. Oświadczenie w ich imieniu będą mogli złożyć opiekunowie. 

Ważne: Termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostanie zachowany, jeżeli przed jego upływem osoba uprawniona do spadku złoży w tej sprawie wniosek do sądu.

Zezwolenie na odrzucenie lub proste przyjęcie spadku będzie udzielał sąd spadku - dotychczas obowiązuje zasada, zgodnie z którą zgodę wydaje sąd opiekuńczy.

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu, opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42497 )
Array ( [docId] => 42497 )