Co zmieni ustawa deweloperska

Autor: Siudowska Dorota
Data: 11-04-2012 r.

Dnia 29 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie tzw. ustawa deweloperska, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań na rynku pierwotnym. Sprawdź zatem, na co powinieneś zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem.

Dostaniesz prospekt informacyjny

Teraz każdy deweloper będzie musiał dostarczyć klientowi prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji. W dokumencie tym powinny znajdować się nie tylko informacje o nabywanej nieruchomości, ale też o tym co zmieni się w okolicy w infrastrukturze. Dokument powinien także zawierać szczegółowe dane dewelopera, a więc jakie inwestycje dotychczas zrealizował oraz jak wygląda jego sytuacja prawna i finansowa.

Zamiast umowy przedwstępnej podpiszesz umowa deweloperską

Umowę przedwstępną kupna-sprzedaży zastąpi umowa deweloperska, która musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dotychczas umowy przedwstępne mogły być zawierane w zwykłej formie pisemnej. Deweloper w umowie musi zobowiązać się, że po zakończeniu inwestycji przeniesie na nabywcę prawo własności zakupionej przez niego nieruchomości.

 

Twoje pieniądze będą trafiały na rachunek powierniczy

Deweloperzy muszą założyć dla każdej realizowanej inwestycji rachunek powierniczy w banku. Każda wpłata na poczet mieszkania nie będzie więc, tak jak było to dotychczas, trafiać bezpośrednio do dewelopera, ale na rachunek powierniczy w banku.

Będą możliwe dwa rodzaje rachunków:

  • otwarte - zgromadzone na nich środki bank będzie wypłacał deweloperowi w transzach po przeprowadzeniu kontroli, czy prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem budowy,
  • zamknięte - wypłata pieniędzy dokonywana będzie jednorazowo po przeniesieniu na nabywcę prawa własności zakupionego mieszkania.

W przypadku upadłości dewelopera, ze środków zgromadzonych na rachunku powierniczym w banku zaspakajane będą roszczenia nabywców mieszkań.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana ustawą deweloperską wejdzie w życie 29 kwietnia 2012 r.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25111 )
Array ( [docId] => 25111 )