Covidowy zakaz eksmisji bardziej przeszkadza niż chroni najemców

Data: 18-03-2022 r.

Wbrew pozorom zakaz eksmisji może mieć bardzo negatywny wpływ na interesy najemców. Mieszkań będzie coraz mniej, a to może sprawić, że ceny będą rosły. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że sytuacja na rynku wynajmu nieruchomości może stać się niezwykle kłopotliwa także dla obywateli z Ukrainy. Wprowadzony na czas pandemii zakaz eksmisji, zaczyna być potężną przeszkodą w wynajmowaniu mieszkań.

Zakaz eksmisji wprowadzony jest w art. 15 zzu tzw. ustawy kowidowej, zgodnie z którym,  okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Nie ma w tym przepisie żadnych wyłączeń podmiotowych, które mogłyby zostać zastosowane przez właścicieli nieruchomości, którzy jako osoby fizyczne wynajmują swoje mieszkania. Och ochrona w tym przypadku nie jest zagwarantowana w żaden sposób. Szczególnie, że omawiany zakaz dotyczy obejmuje nawet tytuły wykonawcze sprzed pandemii. 

Właściciele skarżą zakaz do RPO

Właściciele nieruchomości nie zgadzają się z tak daleko idącą ochroną dla najemców. Szczególnie, że w jej przypadku sami tracą ochronę swoich praw. Często rezygnują z najmu w ogóle. Tym bardziej sytuacja właścicieli się komplikuje w sytuacji, gdy najemcą ma być obywatel Ukrainy. Biorąc pod uwagę, że wszystkie instytucje, sklepy, kina i teatry funkcjonują normalnie, w skargach do RPO często pojawia się argument, że brak zniesienia zakazu jest nieracjonalne i krzywdzące. Nie mogą usunąć najemcy niewywiązującego się z umowy, a co więcej są zmuszeni ponosić opłaty za jego korzystanie z lokalu czy domu (czynsz, media itp). 

Rzecznik staje w obronie właścicieli nieruchomości

Rzecznik w swoim wystąpieniu z 16 marca 2022 r. podkreśla, że nie ma już uzasadnienia do takiej ochrony.  Taką regulację określa wręcz mianem przerzucania obowiązków państwa związanych z walką z bezdomnością, na barki właścicieli nieruchomości. Zakaz określony w art. 15zzu został wprowadzony bezterminowo. Trudno zaakceptować więc, że w związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej, nie został on zniesiony. 

Sytuacja właścicieli i najemców skomplikowała się jeszcze bardziej po 24 lutego 2022 r. W związku z napływem uchodźców, mieszkań na wynajem zaczyna po prostu brakować. 

Uchodźcy korzystający ze specustawy, zawierając umowę użyczenia nie korzystają z ochrony gwarantowanej przez art. 15zzu. Jednak to jedynie odsetek osób poszukujących mieszkań do wynajęcia. Nadmienić także należy, że użyczenie ma przecież charakter nieodpłatny. 

Źródło:

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z 16 marca 2022 r. do Ministra sprawiedliwości - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41480 )
Array ( [docId] => 41480 )