Czy obywatel Ukrainy musi mieć zezwolenie na zakup mieszkania?

Data: 08-05-2022 r.

Generalnie osoba z Ukrainy bez problemu kupi w Polsce mieszkanie. Są jednak przypadki, kiedy także zakup tzw. samodzielnego lokalu mieszkalnego będzie się wiązać z koniecznością uzyskania zezwolenia. A czas oczekiwania na jego wydanie liczy się w miesiącach. 

Samodzielny lokal mieszkalny czy udział w nieruchomości niemieszkalnej, w której znajdują się garaże obywatel Ukrainy może kupić bez zezwolenia. Zdarza się jednak, szczególnie na nowych, ogrodzonych osiedlach, że z mieszkaniem powiązany jest także udział w nieruchomości gruntowej, np. udział w drodze. I w takim przypadku, aby obywatel Ukrainy mógł kupić całość, musi uzyskać zezwolenie na zakup nieruchomości wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Ważne: Zezwolenie będzie potrzebna w przypadku zakupu każdej nieruchomości położonej w strefie nadgranicznej. 

Zezwolenie - zasady ogólne

Każdy cudzoziemiec pochodzący spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie pochodzi ze Szwajcarii, przed zakupem nieruchomości w Polsce zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Można je uzyskać na wniosek i będzie wydane jedynie w przypadku, gdy zakup nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego i nie będą się temu sprzeciwiać zasady polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa. 

Obywatel Ukrainy ubiegający się o takie zezwolenie musi udowodnić swoją więź z Polską. Doskonałym dowodem jest np. polska narodowość, bądź pochodzenie. Uzasadnia to także małżeństwo z obywatelem polskim oraz zezwolenie na pobyt czasowy, stały bądź zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Za więź z Polską będzie również uznane prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z polskimi przepisami. 

Przepisy zawierają ograniczenie powierzchni nieruchomości do 0,5 ha. 

Kto kupi nieruchomość bez zezwolenia? 

Przepisy zawierają także wyłączenie z obowiązku zezwolenia. Przed nawiasem trzeba powiedzieć jednak, że zawsze obowiązek taki istnieje w przypadku chęci nabycia nieruchomości w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych większych niż 1 ha. 

Z kolei bez zezwolenia można nabyć samodzielny lokal mieszkalny, wraz z przynależnymi do niego piwnicą, czy strychem, lokal lub udział w nieruchomości niemieszkalnej, w której znajduje się garaż. 

Obywatel Ukrainy będzie mógł także nabyć bez zezwolenia także inną niż wcześniej wskazane, nieruchomość w przypadku gdy:

1) przez okres 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE mieszka w Polsce
2) wejdą one w skład wspólnoty majątkowej, czyli obywatel ma żonę bądź męża z obywatelstwem polskim i przez co najmniej 2 lata od uzyskania zezwolenia na na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE mieszka w Polsce
3) w dniu nabycia nieruchomości jest uprawniony do dziedziczenia po osobie od której chce kupić nieruchomość (np. kupuje nieruchomość od rodziców czy dziadków)
4) nabycie nieruchomości następuje na podstawie dziedziczenia ustawowego (w takiej sytuacji ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w ogóle nie jest stosowana. W przypadku dziedziczenia testamentowego trzeba będzie złożyć wniosek w ciągu 2 lat od dnia otwarcia spadku. Brak wniosku spowoduje, że nieruchomość będzie dziedziczona zgodnie z prawem polskim. 

Źródło:

Informacja umieszczona w oficjalnym  serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy - biznes.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41763 )
Array ( [docId] => 41763 )