Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - nowy poziom ochrony dla nabywców

Data: 04-07-2022 r.

Choć istniało kilka pomysłów na przełożenie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej, ostatecznie zaczęła ona obowiązywać z początkiem lipca. Prześledźmy najważniejsze zmiany. 

Nowe przepisy mają z założenia chronić konsumentów, którzy kupują mieszkania na rynku pierwotnym. Główna zmiana polega na tym, że konsumenci uzyskają wpłacone pieniądze także wtedy, gdy deweloper ogłosi upadłość. Ochrona wpłaconych środków była także jednym z głównych oczekiwań o których mówili ankietowani podczas badania przeprowadzonego w czerwcu 2022 r. Ponad 85% osób, które wzięły udział w badaniu wprost twierdziło, że ochrona ta powinna sięgać 100% wpłaconych środków. 

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obsługuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. DFG został powołany na mocy ustawy  ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. 

Jego zadaniem jest zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy osobie, która zawarła umowę z deweloperem. Otrzyma ona wypłatę nie tylko w przypadku upadłości dewelopera, lecz także banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. To tam są gromadzone wpłacane przez klientów środki. 

Jeśli deweloper nie przeniesie własności lokalu na nabywcę w wyznaczonym czasie, albo też mimo istotnych wad - nie usunie ich, to nabywca lokalu także może liczyć na zwrot środków. 

Zmiana przepisów gwarantuje ochronę przed sytuacją, w której deweloper ogłasza upadłość, a ludzie zostają bez pieniędzy, bez mieszkania, a dodatkowo przez lata spłacają kredyt. 

Umowa z deweloperem i co dalej? 

Klienci wpłacają deweloperowi pieniądze, które trafiają na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Jeśli są to tzw. zamknięte rachunki, to deweloper otrzymuje pieniądze dopiero po przeniesieniu własności na kupującego. 

Jeśli rachunki są otwarte - kolejne transze środków są przelewane zgodnie z realizacją kolejnego etapu budowy, zgodnie z harmonogramem prac. 

Zagrożenia dla konsumenta są wyraźnie większe w przypadku rachunków otwartych. Ponosi on wyraźne ryzyko, że straci przekazane już deweloperowi środki, jeśli firma ogłosi upadłość, czy przerwie budowę.  Zagrożeniem był także upadek banku który prowadził rachunki powiernicze. 

Działanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego

Rozwiązaniem tych problemów a jednocześnie gwarancją spokoju dla kupujących mieszkania i domy na rynku pierwotnym ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Deweloperzy będą na niego wpłacać składki od pieniędzy przekazanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze przez klientów. W swoim działaniu przypomina to dodatkowe ubezpieczenie. 

Ważne: Rozwiązanie to jest przeznaczone dla osób, które podpiszą umowę deweloperską, a nie dla tych, którzy kupują gotowy lokal. 

Kiedy klient otrzyma zwrot środków? 

Mówiąc kolokwialnie - jeśli coś pójdzie nie tak, to kupujący mieszkanie jest zabezpieczony. Zwrot wpłaconych przez niego środków będzie możliwy w przypadku:
1) upadłości banku prowadzącego mieszkaniowe rachunki powiernicze
2) upadłości dewelopera, czy zaprzestania prowadzenia inwestycji,
3) odstąpienia od umowy przez nabywcę, jeśli deweloper nie przeniesie na niego własności lokalu w określonym terminie lub nie usunie istotnej wady

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - portal.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41979 )
Array ( [docId] => 41979 )