Nowe zasady dofinansowań w budownictwie socjalnym

Data: 30-03-2022 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega potrzebę nowym rozwiązań prawnych odnoszących się do społecznego sektora mieszkaniowego. Przedstawia projekt ustawy dotyczący m.in. zasad finansowania budownictwa socjalnego.

Ustawa zmienia przepisy dotyczące sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Zadaniem tych zmian będzie dbałość o dostępność mieszkań czynszowych i komunalnych.  Minister rozwoju i technologii już teraz chwali się, że w zakresie budownictwa czynszowego, przez co rozumie także budownictwo komunalne osiągnięto wielki sukces.  W 2021 roku wybudowano lub zmodernizowano łącznie ok. 15 tys. lokali mieszkalnych. 

Wynik w 2021 r. 

 

W 2021 r. samorządy wnioskowały o dofinansowanie 392 przedsięwzięć z Funduszu Dopłat. Środku pozwolą na zmodernizowanie lub utworzenie 9461 lokali mieszkalnych. Jeśli wnioskodawcą jest gmina, to może ona liczyć na dofinansowanie w wysokości 80% kosztów inwestycji. Trzeba pamiętać, że inwestycja to nie tylko lokale mieszkalne. Dotyczy to także mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni, a nawet udziału gminy w przedsięwzięciu, które realizuje inny inwestor, ale w ramach którego mają powstać lokale na wynajem.

Wsparciem budownictwa socjalnego jest także program preferencyjnych kredytów dla podmiotów zajmujących się budownictwem czynszowym. W 2021 r. wnioski dotyczyło 87 przedsięwzięć, dotyczących 8481 lokali, realizowanych przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki gminne, towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe. 

Wnioski przyjmowane są w systemie ciągłym. Limit wyznaczają jedynie dostępne środki. Jeśli dany podmiot otrzyma dofinansowanie, to musi zakończyć realizację przedsięwzięcia w ciągu 36 miesięcy. 

Co ma się zmienić? 

Nowa ustawa ma pozwolić lepiej wykorzystać dostępne pieniądze oraz pozyskiwać dodatkowe źródła finansowania. Nie zakłada natomiast wprowadzenia żadnych nieznanych dotąd instrumentów dla beneficjentów programów. 

Na mocy nowych przepisów przewiduje się wypłatę wsparcia finansowego w tym samym roku, w którym został złożony wniosek. To umożliwi wykorzystanie środków budżetowych w danym roku.  Sprzedaż skarbowych papierów wartościowych ma być dodatkowym źródłem finansowania programów mieszkaniowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także ustalenie maksymalnych stawek czynszów obowiązujących w zasobie mieszkaniowym finansowanym z budżetu państwa. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41568 )
Array ( [docId] => 41568 )