Jaki podatek trzeba zapłacić przy sprzedaży nieruchomości

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

W 2012 r. zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jeśli więc zamierzasz sprzedać w tym roku nieruchomość sprawdź, jak powinieneś poprawnie według nowych zasad obliczyć podatek oraz z jakich ulg możesz skorzystać.

Dotychczas mogłeś korzystać z kilku systemów rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości, w zależności od tego kiedy nieruchomość kupiłeś, otrzymałeś w spadku lub darowiźnie. Istotne było, czy nieruchomość została nabyta: do 31 grudnia 2006 r., od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r. czy po 1 stycznia 2009 r. W tym roku zniknęła jedna z metod opodatkowania.

Nieruchomość nabyta do końca 2006 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedając w tym roku nieruchomość nabytą do 31 grudnia 2006 r. nie ma zastosowania już 10% stawka podatku dochodowego liczona od uzyskanego przychodu ze sprzedaży, czyli od ceny zbycia. O wysokości podatku decyduje już tylko dochód ze sprzedaży.

Nieruchomość nabyta między 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r.

W tym przypadku sprzedając nieruchomość będziesz musiał zapłacić 19% podatek od dochodu ze sprzedaży, a więc różnicy między przychodem a kosztami nabycie. Masz więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów np. prowizję zapłaconą pośrednikowi czy opłaty notarialne. Co więcej przysługuje Ci prawo do ulgi meldunkowej. Aby jednak z niej skorzystać musiałbyś być zameldowany w danej nieruchomości przez co najmniej rok przed datą sprzedaży.

 

Nieruchomość nabyta po 1 stycznia 2009 r.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała jeśli mieszkanie to kupiłeś lub dostałeś później. W takiej sytuacji będziesz musiał zapłacić podatek w wysokości 19% od dochodu. Będziesz mógł jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest jednak to, że przychód ze sprzedaży nieruchomości będziesz musiał przeznaczyć w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe, a więc np. kupisz mieszkanie, dom, ziemię.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25107 )
Array ( [docId] => 25107 )