Jakie zmiany czekają nas na rynku mieszkaniowym?

Data: 04-04-2023 r.

Resort rozwoju pracuje nad przepisami, które mają zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy. I nie chodzi tylko o warunki techniczne dotyczące samego budowania budynków wielorodzinnych. Zmiany idą o wiele dalej. Co czeka nas na rynku mieszkaniowym? 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące rynku mieszkaniowego. Zdecydowanie wykraczają one poza sposób budowy nowych bloków i osiedli, o którym pisaliśmy więcej w artykule: Przeciwdziałanie patodeweloperce - kolejny krok kształtowanie przepisów. Zmiany dotkną także ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także zasad nabywania mieszkania. 

 

Zakaz cesji

W zakresie tych ostatnich przepisów przewiduje się m.in. ograniczenie handlu cesjami umów deweloperskich i umów rezerwacyjnych. Osoby, które inwestycyjnie kupują mieszkania, zawierają czasami kilka umów z deweloperami, niekiedy rezerwując nawet kilkanaście lokali. Później w ramach umowy cesji "sprzedają" (prawidłowym określeniem jest cedują je) na indywidualnych kupujących, doliczając do tego swoją prowizję. Takie działania są negatywnie oceniane przez resort, który podkreśla, że prowadzą do ograniczenia liczby lokali w bezpośredniej ofercie od dewelopera, a przez to wpływa na zawyżenie ostatecznych kosztów nabycia przez finalnego nabywcę. 

Ważne: Nowa ustawa ma wprowadzić całkowity zakaz umowy rezerwacyjnej. W przypadku umowy deweloperskiej - cesja będzie możliwa w przypadku jednego lokalu mieszkalnego, jeśli jest dokonywana przez nabywcę, który w ciągu ostatnich trzech lat nie dokonał innej cesji umowy deweloperskiej. Wyjątek będzie dotyczył cesji na rzecz osób najbliższych. 

Dla ważności umowy cesji zastrzeżono formę aktu notarialnego. 

Jawność cen

Nowe przepisy zakładają także obowiązek publikowania cen nieruchomości na stronie internetowej dewelopera, prospektach i katalogach. Skończy się więc praktyka, w której o cenie mieszkania klient może dowiedzieć się na spotkaniu w biurze sprzedaży, co zazwyczaj pogarszało jego pozycję negocjacyjną. 

Aby kupujący łatwiej mógł zweryfikować i porównać oferowaną cenę nieruchomości ma powstać ogólnodostępny, bezpłatny serwis z bieżącymi cenami transakcyjnymi, którego podstawą będą dane od notariuszy, zbierane z bieżących transakcji dokonywanych na rynku nieruchomości. 

Zmiany w podatku od czynności cywilno-prawnych

Zmienią się także przepisy dotyczące hurtowego zakupu mieszkań. Zjawisko to prowadzi do ograniczenia dostępności mieszkań dla prywatnych osób, a przez to także wpływa na cenę. Jeśli dana osoba będzie kupowała szóste lub kolejne mieszkanie w jednej inwestycji, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6%. 

Inna sytuacja podatkowa została przewidziana dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Często to ogromne obciążenie, związane z koniecznością kredytu. Koszty są niebagatelne, aby więc pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb mieszkaniowych, osoba taka nie zapłaci podatku od czynności cywilno-prawnych. Przypomnijmy - standardowo wynosi on 2% ceny, co przy nieruchomości za 500 tys. daje dodatkowy koszt 10 tys. zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42824 )
Array ( [docId] => 42824 )