Kooperatywa mieszkaniowa już od 1 marca

Data: 06-01-2023 r.

Znamy już datę wejścia w życie nowych przepisów zawartych w ustawie o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia inwestycji mieszkaniowych. Jakie ułatwienia i dla kogo czekają od 1 marca 2023 r.?

Nowa ustawa zawiera przepisy:
1) o kooperatywach mieszkaniowych,
2) dotyczące preferencyjnej sprzedaży nieruchomości gminnych, jeśli celem jest budownictwo mieszkaniowe, przy czym dotyczy to właśnie inwestycji realizowanych przez:
a) kooperatywy mieszkaniowe i
b) nowe spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe ich członków lub ich dzieci.

 

Ad. 1 Kooperatywa mieszkaniowa

Grupa osób fizycznych, które mogą być ze sobą związane więzami krwi, choć wystarczy by to byli przyjaciele czy nawet znajomi, która chce wspólnie kupić działkę, wybudować na niej domy jednorodzinne lub budynek wielorodzinny z mieszkaniami, a następnie tam zamieszkać. Może także kupić i wyremontować już istniejący budynek, tworząc mieszkania. Właśnie w taki sposób definiowana jest kooperatywa mieszkaniowa. 

Ważne: Kooperatywa mieszkaniowa ma na celu działanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków kooperatywy bądź ich dzieci. 

Resort wylicza, że realizowanie inwestycji mieszkaniowej poza rynkiem deweloperskim może przynieść oszczędność na poziomie 20%. 

Ważne: Członkowie kooperatywy będą się mogli ubiegać o preferencyjny kredyt bez wkładu własnego - tzw. rodzinny kredyt mieszkaniowy. 

Ad. 2 Wsparcie gmin

Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą mogły w większym zakresie wspierać takie inicjatywy mieszkaniowe jakimi są kooperatywy. Odnosi się to do nowych zasad zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości. Mogą być one sprzedawane w formie przetargu ograniczonego jedynie do kooperatyw i spółdzielni. Nabywca może otrzymać od gminy bonifikaty od ceny nieruchomości. Takie gminy będą z kolei mogły ubiegać się o grant na infrastrukturę rozumiany jako bezzwrotne wsparcie z budżetu państwa na przedsięwzięcia służące rozwojowi infrastruktury technicznej lub społecznej na terenie gminy.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42548 )
Array ( [docId] => 42548 )