Kooperatywa mieszkaniowa - nowy pomysł na inwestycje mieszkaniowe

Data: 12-09-2022 r.

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma pozwolić tworzyć kooperatywę mieszkaniową. Jest to droga do wspólnego kupowania gruntu i budowania na nim budynków wielorodzinnych lub do wspólnego zakupu budynku i jego wyremontowania. 

Na początku 2023 r. mają wejść w życie nowe rozwiązania, które zawiera projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Zdaniem resortu rozwoju i technologii, będącego twórcą nowych przepisów, to kolejny krok do zwiększenie dostępności mieszkań na rynku. 

 

Kooperatywa mieszkaniowa

Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? Otóż grupa osób fizycznych działających na podstawie umowy będzie mogła wspólnie realizować inwestycję mieszkaniową, w celu zaspokojenia własnych mieszkaniowych potrzeb, a jednocześnie dostosowaną do ich preferencji. 

Umowa o której mowa - to umowa kooperatywy bądź też umowa spółki cywilnej. Ustawa przewiduje ich solidarną odpowiedzialność za zobowiązania wobec osób trzecich. 

Na podstawie nowych przepisów kooperatywa mieszkaniowa umożliwia:
- zakup gruntów i budową na nich budynków wielorodzinnych lub zespołu budynków jednorodzinnych
- zakup istniejących budynków i przeprowadzenie w nich remontu

Ważne: W ramach inwestycji realizowanej przez kooperatywę muszą powstać co najmniej 3 lokale mieszkalne. 

Zdaniem projektodawców kooperatywa mieszkaniowa umożliwia zmniejszenie kosztów powstania budynku mieszkalnego, bo część prac osoby zaangażowane w tę kooperatywę wykonują samodzielnie - czyli nie płacą podwykonawcom. Przewiduje się, że w stosunku do rynku deweloperskiego można zmniejszyć koszt uzyskania mieszkania nawet o 30%. 

Gwarantowany kredyt hipoteczny 

Nowe przepisy przewidują także zmiany w gwarantowanym kredycie hipotecznym. Zgodnie z opinią twórców, nowa regulacja dostosowuje tę instytucję do aktualnych realiów rynku, pozwalając większej liczbie zainteresowanych skorzystać z kredytu z gwarancją państwa.  

Zmiany dotyczą m.in. wysokości wkładu własnego - po wejściu w życie nowych przepisów będzie możliwe wniesienie do 20% wkładu własnego (dotychczas 10%). 

Osoby, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości (a w przypadku kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - 25%) - także będą mogły korzystać ze spłat rodzinnych.

Projekt przewiduje likwidację minimalnej wysokości gwarancji. Zwiększony został także limit ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42153 )
Array ( [docId] => 42153 )