Na początku 2023 r. mają wejść w życie nowe rozwiązania, które zawiera projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Zdaniem resortu rozwoju i technologii, będącego twórcą nowych przepisów, to kolejny krok do zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.
Kooperatywa mieszkaniowa - nowy pomysł na inwestycje mieszkaniowe
Rząd przyjął projekt ustawy, który ma pozwolić tworzyć kooperatywę mieszkaniową. Jest to droga do wspólnego kupowania gruntu i budowania na nim budynków wielorodzinnych lub do wspólnego zakupu budynku i jego wyremontowania.
Zobacz także: Najem mieszkania – ceny skoczyły nawet o 50%! Raport średnich stawek czynszów z 5 miast
Kooperatywa mieszkaniowa
Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? Otóż grupa osób fizycznych działających na podstawie umowy będzie mogła wspólnie realizować inwestycję mieszkaniową, w celu zaspokojenia własnych mieszkaniowych potrzeb, a jednocześnie dostosowaną do ich preferencji.
Umowa o której mowa - to umowa kooperatywy bądź też umowa spółki cywilnej. Ustawa przewiduje ich solidarną odpowiedzialność za zobowiązania wobec osób trzecich.
Na podstawie nowych przepisów kooperatywa mieszkaniowa umożliwia:
- zakup gruntów i budową na nich budynków wielorodzinnych lub zespołu budynków jednorodzinnych
- zakup istniejących budynków i przeprowadzenie w nich remontu
Ważne: W ramach inwestycji realizowanej przez kooperatywę muszą powstać co najmniej 3 lokale mieszkalne.
Zdaniem projektodawców kooperatywa mieszkaniowa umożliwia zmniejszenie kosztów powstania budynku mieszkalnego, bo część prac osoby zaangażowane w tę kooperatywę wykonują samodzielnie - czyli nie płacą podwykonawcom. Przewiduje się, że w stosunku do rynku deweloperskiego można zmniejszyć koszt uzyskania mieszkania nawet o 30%.
Zobacz także: Rosnące czynsze we wspólnotach mieszkaniowych
Gwarantowany kredyt hipoteczny
Nowe przepisy przewidują także zmiany w gwarantowanym kredycie hipotecznym. Zgodnie z opinią twórców, nowa regulacja dostosowuje tę instytucję do aktualnych realiów rynku, pozwalając większej liczbie zainteresowanych skorzystać z kredytu z gwarancją państwa.
Zmiany dotyczą m.in. wysokości wkładu własnego - po wejściu w życie nowych przepisów będzie możliwe wniesienie do 20% wkładu własnego (dotychczas 10%).
Osoby, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości (a w przypadku kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - 25%) - także będą mogły korzystać ze spłat rodzinnych.
Projekt przewiduje likwidację minimalnej wysokości gwarancji. Zwiększony został także limit ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego.
Zobacz także:
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
