Kredyt z dopłatą na pierwsze mieszkanie

Data: 06-02-2023 r.

Projekt ustawy wprowadzający przepisy dotyczące programu "Pierwsze mieszkanie" został już skierowany do opiniowania i do komisji. Resort rozwoju i technologii chwali się stworzonymi przez siebie regulacjami dla osób, które już teraz chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Na czym polegać mają te rewolucyjne rozwiązania związane z kredytem z dopłatą. 

Zgodnie z uzasadnieniem i założeniami, nowe przepisy poświęcone programowi "Pierwsze mieszkanie" mają być odpowiedzią na problemy z zakupem nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Z drugiej strony mają także zwiększyć rynek zbytu dla budowanych mieszkań. 

Najważniejszą zmianą, na której wejście w życie faktycznie niektórzy potencjalni kupujący czekają są dopłaty do kredytów, jeśli są to umowy przewidujące stałą stopę procentową. Zdaniem resortu takie rozwiązanie umożliwi odbudować popyt na nieruchomości jeszcze przed nadejściem faktycznej obniżki stóp procentowych kredytów hipotecznych. 

Zachwalany przez resort bezpieczny kredyt będą mogły zaciągnąć osoby, które jeszcze nie mają mieszkania i nigdy wcześniej takiego nie miały. W tym przypadku jest to rozumiane bardzo szeroko, dotyczy bowiem także domu czy spółdzielczego prawa do lokalu. 

Ważne: Jeśli w przeszłości dana osoba miała dom, mieszkanie lub spółdzielcze prawo do lokalu nie może skorzystać z kredytu z dopłatą przewidzianego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. 

Wyjątkiem są:
a) małżeństwa
b) rodzice wychowujący co najmniej jedno wspólne dziecko. 

W ich przypadku tylko jedna osoba musi spełnić powyższy warunek. Jeśli więc np. mężczyzna-ojciec jest właścicielem mieszkania i wspólnie z partnerką-matką - wychowują dziecko, a kobieta nie ma i nie miała wcześniej żadnego mieszkania, domu ani też spółdzielczego prawa do lokalu - będą mogli wspólnie skorzystać z kredytu. 

Dla tych osób wskazany jest także wyższy możliwy poziom kredytu. O ile standardowo można ubiegać się o 500 tys. to wskazane pary mogą liczyć nawet na 600 tys. kredytu. 

Ważne: Ustawa ma określać także przypadki, w których prawo do dopłat do rat kredytu będzie wygasało. 

Istotą jest dopłata. Dotyczy ona raty kredytu i sprawia, że faktycznie oprocentowanie dla kredytobiorców wynosi 2%. Różnica między faktyczną stopą a dwoma procentami dopłacana jest właśnie w ramach programu. Na dopłatę można liczyć przez 10 lat. 

Możliwe jest korzystanie z takiego kredytu do 2027 r. Nie ma limitów ceny za metr kwadratowy, nie ma także ograniczeń dotyczących wielkości czy lokalizacji, to od kupujących zależy czy sięgną po nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. 

Źródłem finansowania dopłat do rat będzie Rządowy Fundusz Mieszkaniowy istniejący w BGK, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 1 października 2021 r.. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym.  BGK będzie rozliczał dopłaty z bankiem kredytującym w kwartalnych cyklach. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42639 )
Array ( [docId] => 42639 )