Kto nie zapłaci PCC przy zakupie nieruchomości?

Data: 30-05-2023 r.

Wśród licznych przepisów, które mają ułatwić zakup nieruchomości - między innymi wprowadzeniem Programu Pierwsze Mieszkanie, które już zostało przyjęte przez Sejm, zawierające m.in. regulację poświęconą bezpiecznemu kredytowi 2%, przygotowywane są jeszcze inne przepisy, które mają zmniejszyć obciążenia dla kupujących swoją pierwszą nieruchomość. Dotyczą one podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych - reguluje to ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ciężar ponoszenie tych kosztów obciąża kupującego, a podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nieruchomości od której należy odprowadzić 2% podatku. 

 

Biorąc pod uwagę konieczność opłacenia kosztów aktu notarialnego, koszty ponoszone przy okazji ewentualnego kredytu czy czekającego remontu, dodatkowe 2% to realny problem dla wielu kupujących. W nowych przepisach, osoby, które po raz pierwszy kupują mieszkanie mają być zwolnione z tych kosztów. 

Ważne: Podatku od czynności cywilnoprawnych nie będą musiały płacić osoby, które kupują swoją pierwszą nieruchomość na rynku wtórnym. 

PCC zostanie zniesiony w przypadku sprzedaży:
- prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
- prawa własności mieszkalnego budynku jednorodzinnego
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (zarówno dotyczącego lokalu mieszkalnego jak i domu jednorodzinnego)

Ważne: Dotyczy to jedynie osób fizycznych, które zarówno w dniu sprzedaży jak i wcześniej nie posiadały żadnego z tych praw, ani udziału w tych prawach. Wyjątkiem jest udział nieprzekraczający 50%, który został nabyty w drodze dziedziczenia. 

Jednocześnie nowe przepisy podwyższające stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych dla osób, które dokonują szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego. Trzeba jednak pamiętać, że stawka 6% dotyczy jedynie nabycia lokali mieszkalnych w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej. 

Zmiany mają chronić przed hurtowym zakupem nieruchomości, przez co także ograniczaniem ich dostępności dla osób szukających mieszkania dla zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Resort uznał, że takie działanie ochroni także przed nienaturalnym podwyższaniem cen mieszkań. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43026 )
Array ( [docId] => 43026 )