Kupujesz działkę? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 13-06-2023 r.

Zakup działki – bez względu na jej ostateczną funkcję – jest niemałym wyzwaniem. Należy kierować się nie tylko samą lokalizacją, ale także dostępem do dróg dojazdowych, informacjami zawartymi w księdze wieczystej czy rodzajem gruntu. Dodatkowo, jeśli zależy nam na większej pewności, powinniśmy zadbać o ubezpieczenie działki. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie? Czy istnieją inne możliwości korzystania z takiego terenu? Dowiedzmy się więcej.

Wybór działki a ubezpieczenie

Najczęściej ubezpieczenie działki znajdziemy w formie rozszerzenia standardowej polisy mieszkaniowej, rzadziej pod postacią oferty dedykowanej. Towarzystwa przygotowują zróżnicowane pakiety, dlatego należy mieć to na uwadze, gdy w pierwszym przypadku nie spodoba się nam cena, a w kolejnym już warunki umowy. Tak samo jak przy podejmowaniu innych decyzji, zapoznając się z przynajmniej kilkoma ofertami, mamy większą szansę na znalezienie tej dopasowanej do naszych potrzeb. Warto zdecydować się na taką ochronę, gdy zostajemy właścicielami działki budowlanej lub rekreacyjnej. Jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie jej elementy jesteśmy w stanie ubezpieczyć.

W zależności od tego, co znajduje się na takim terenie, zakres ochrony będzie wyglądał w każdym przypadku nieco inaczej. Ponadto niektóre działki będą wymagać również odpowiedniego przygotowania do wymagań ubezpieczyciela, jeśli zależy nam na skutecznym działaniu polisy. Przykładowo, decydując się na postawienie domku letniskowego, trzeba liczyć się z określonymi przez firmę z góry zasadami odnośnie m.in. rodzaju zamków w drzwiach, a następnie dodatkowo pamiętać o pracach konserwatorskich i przeglądach. W oparciu o wybraną działkę można zdecydować się również na rozszerzenia polisy. Jeśli nie spędzamy na jej terenie wiele czasu, warto zwrócić uwagę na dodatek w postaci ubezpieczenia od wandalizmu czy kradzieży z włamaniem.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Nawet decydując się na zakup działki budowlanej, na której w niedalekiej przyszłości powstanie nasz dom, nie możemy mieć pewności co do jej bezpieczeństwa z uwagi na brak częstego nadzoru. Nasza długa nieobecność między różnymi etapami prac na tym terenie lub podczas okresu jesienno-zimowego w przypadku np. domku letniskowego może przynieść konsekwencje, których chcielibyśmy jednak uniknąć. W końcu nikt nie chce zastać swojej działki w gorszym stanie od tego, w jakim ją zostawił ostatnim razem. Zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie, to m.in.:

  • uderzenie pioruna,

  • kradzież z włamaniem,

  • dewastacja,

  • śnieg i lód,

  • zalanie,

  • uderzenie pojazdu,

  • upadek drzewa.

Poza tym można zdecydować się na pakiet ubezpieczenia, który obejmuje szerszy zakres ochrony – all risk co to znaczy? Taki wariant okaże się przydatny w wielu sytuacjach, których wcale nie byliśmy w stanie przewidzieć. Każde z towarzystw posiada własną listę ryzyk, które uwzględnia taka oferta, dlatego należy zapoznać się z jej szczegółami. W nielicznych przypadkach ubezpieczyciel dopuszcza nawet możliwość otrzymania odszkodowania w wypadku tzw. rażącego niedbalstwa, którym jest m.in. pozostawienie włączonej kuchenki elektrycznej. Pomimo tego musimy zdawać sobie sprawę z limitów odpowiedzialności wpływających na zakres ochrony. Dokładne zaznajomienie się z zasadami działania ubezpieczenia i dokumentem OWU zapobiega powstawaniu nieporozumień.

Ogródek działkowy ROD – co warto wiedzieć?

Letni czas wypoczynkowy można miło spędzić nawet w niewielkiej odległości od swojego miejsca zamieszkania. Dla wielu osób równie relaksujący jest weekendowy wypad na własną działkę rekreacyjną, gdzie można wypoczywać, ciesząc się otaczającą naturą, zorganizować grilla lub poświęcić się uprawie różnych roślin. Nie trzeba więc odbywać długiej podróży, aby dobrze wykorzystać wolne dni. Liczne możliwości rekreacyjne zachęcają do dowiedzenia się więcej o ogródku działkowym ROD. Nie musimy decydować się na zakup terenu. Obszar ten należy już do Polskiego Związku Działkowców, dlatego jedynym rozwiązaniem jest dzierżawa, a dokładniej wykupienie prawa do niej. Należy przy tym wiedzieć, że wówczas obowiązują nas określone prawa i obowiązki, które musimy spełnić.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, warto wyjaśnić, co kryje się pod skrótem ROD. Jest to nazwa wydzielonego obszaru do rekreacji, czyli Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Warto wiedzieć, że obowiązuje zakaz zamieszkiwania takiego terenu, który pełni wyłącznie funkcję wypoczynkową. Może tam jednak dojść do wielu zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po odpowiednie ubezpieczenie. Towarzystwa zapewniają zróżnicowane oferty – przykładowo tylko niektóre umożliwiają objęcie ochroną domków letniskowych czy innych obiektów. Z tego powodu dobrze jest dowiedzieć się, na jakich zasadach opiera się działka ROD a ubezpieczenie (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/). Wtedy łatwiej będzie dopasować ofertę do swoich potrzeb. Warto dowiedzieć się nieco więcej nie tylko o cenie, ale także o ilości ryzyk, od których będziemy ubezpieczeni.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43076 )
Array ( [docId] => 43076 )