Kupujesz mieszkanie? Uważaj na sztuczki sprzedających

Data: 29-01-2016 r.

Oszustwo – to niestety dość często spotykana metoda stosowana przy sprzedaży mieszkania. Zbywca jest w stanie się nim posłużyć nawet wtedy, gdy zagwarantuje mu ono ledwie kilkaset dodatkowych złotych zysku z transakcji. Home Broker wskazuje sześć rzeczy, które najczęściej próbują ukryć sprzedający.

Do momentu podpisania aktu notarialnego i przekazania kluczy wszystko wygląda jak w bajce. Potem jednak często czar pryska... Nabywca powinien jak najdokładniej zlustrować kupowaną nieruchomość, co zmniejszy ryzyko niemiłych niespodzianek.

1)            Wilgoć, grzyb, przecieki

 

Pewnych rzeczy nie widać na pierwszy rzut oka. Czasami nawet na drugi, ani na trzeci. Cieknąca woda może się zbierać w ścianie tygodniami, nim dostanie się do środka i będzie ją widać. Sprzedający czasami starają się za wszelką cenę zakamuflować nieszczelności i przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż kładą na ściany świeży tynk, co pozwala na kilka tygodni, a czasem nawet na dłużej, zlikwidować problem. Bywa tak, że wilgoć pojawia się tylko w określonej porze roku.

Dużo dokładniej należy sprawdzić nieruchomość gdy kupujemy dom. Szczególną uwagę należy poświęcić piwnicy i fundamentom. Czasami problem (nawet gdy go nie widać) można wyczuć dosłownie, zmysłem węchu, warto jednak zapłacić fachowcowi, który obejrzy nieruchomość eksperckim okiem.

2)            Problemy z izolacją cieplną

Najlepiej przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną. Do tego jednak wymagane są odpowiednie warunki – różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić 10 stopni. Badanie takie to wydatek kilkuset złotych.

3)            Nieproszeni współlokatorzy

Sytuacje z komedii Stanisława Barei „Nie ma róży bez ognia” - gdzie bohaterowie borykali się z problemem niechcianych lokatorów zameldowanych w ich mieszkaniu - współcześnie praktycznie się nie zdarzają.

Możliwych uciążliwości ze strony sąsiadów jest bardzo wiele. Takie informacje nie są jednak zamieszczane w ogłoszeniach sprzedaży mieszkania. Zminimalizować ryzyko mogą rozmowy z kilkoma sąsiadami, w niektórych sytuacjach jeden o drugim może coś powiedzieć.

5)            Wysokie rachunki (szczególnie za ogrzewanie)

Z doświadczeń doradców Home Brokera wynika, że najczęściej ukrywaną informacją jest rzeczywista wysokość rachunków.

Okna wychodzące tylko na zachodnią stronę to niemal gwarantowany ukrop w mieszkaniu latem. Z drugiej strony bywają i mieszkania z ekspozycją północną i jeszcze osłoniętą innymi budynkami lub drzewami. Sprzedający chcący ukryć takie mankamenty lokalu zwykle umawia się na pokazywanie go w godzinach, gdy danej wady nie widać.

Właściciele nieruchomości próbują ukryć najróżniejsze rzeczy. Jeden z doradców HB wspomina, jak zbywca „zapomniał” powiedzieć, że instalacja wodna do domu została nielegalnie poprowadzona z sąsiedniego budynku.

Marcin Krasoń, Home Broker

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 38540 )
Array ( [docId] => 38540 )

Array ( [docId] => 38540 )